Papež František chce být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 12. 2023, 12.08

Papež František prozradil, kde má být uloženo jeho tělo k poslednímu odpočinku. "Chci být pohřben v bazilice Panny Marie Větší," řekl v rozhovoru s mexickou novinářkou Valentinou Alazraki. Připomněl, že se cítí být spjatý s touto hlavní mariánskou bazilikou Věčného města.

image:Image 48/source/orig/47239_16823838769-59f0979193-b.jpg
Flickr

František znovu zopakoval, že navzdory četným zdravotním problémům, s nimiž se potýkal v tomto roce, i svému pokročilému věku, za několik dní mu bude 87 let, o své rezignaci zatím neuvažoval. Místo toho prozradil cíle svých dalších apoštolských cest. Těmi budou Belgie, Polynésie a možná i Argentina.

Příležitostí k rozhovoru s mexickou novinářkou byl svátek Panny Marie Guadalupské, který připadl na včerejšek. Z rozhodnutí Jana Pavla II. byla zasvěcena této patronce amerického kontinentu jedna z kaplí ve vatikánských grotách, poblíž hrobu svatého Petra. Svou velkou úctou k P. Marii Guadalupské se netají ani papež František. Při návratu s mexického Guadalupe doporučil všem novinářům, aby si příběh Matky Boží a Juana Diega přečetli a nyní přiznal, že se u vatikánské guadalupské kaple zastavuje vždy, když se modlí u hrobů svých předchůdců.

V rozhovoru s Valentinou Alazraki rovněž poznamenal, že guadalupská zjevení jsou pro její vlast velkou milostí, a dodal, že právě proto nemá ďábel tuto zemi rád. O to více si Mexičané musí připomínat slova, která Maria řekla svatému Juanu Diegovi: "Jsem tady, jsem tvá Matka, proč pochybuješ, copak tu nejsem?". Odtud bychom měli čerpat sílu jít dál, řekl František.

Dodejme, že bazilika Panny Marie Větší, či také “Sněžné”, podle legendy o jejím založení, je hlavním mariánských chrámem Říma a zároveň první z velkých bazilik, která nebyla postavena z popudu císaře, nýbrž papeže. Vysvěcena byla v roce 434, tři roky poté, co efezský koncil slavnostně označil P. Marii za Bohorodičku, Theotokos. V kostele je pohřbeno pět Petrových nástupců: Pius V., Sixtus V. , Kliment XIII., Pavel V. a Klement IX.

Papež František

image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti