Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papež František: Duch Svatý může vnést rovnováhu do polarizované církve

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 5. 2023, 7.10
TiskTisk

O slavnosti Seslání Ducha Svatého papež František vyzval věřící, aby se modlili k Duchu Svatému, který může přinést harmonii do rozděleného světa, polarizované církve a zlomených srdcí.

image:Image 32/source/orig/31211_24135_0_230528-pentecost-sunday-mass-daniel-ibanez-4.jpg
Foto: Vatican Media

Papež František, který v pátek kvůli horečce zrušil svůj celý program, předsedal včera mši svaté na slavnost Letnic, ale nebyl jejím hlavním celebrantem. Tím byl kardinál João Braz de Aviz, brazilský prefekt Dikasteria pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života.

V projevu ve Svatopetrské bazilice papež vysvětlil, že úlohou Ducha Svatého na počátku světa i v každé době je, aby všechna stvoření "přešla z nepořádku do řádu a ze zmatku do harmonie". 

"V našem dnešním světě je tolik nesouladu, tolik rozdělení. Všichni jsme 'propojeni', a přesto se ocitáme odloučeni jeden od druhého, znecitlivěni lhostejností a zahlceni samotou," uvedl papež František ve své homilii 28. května. "Je-li svět rozdělen, je-li církev polarizována, jsou-li srdce zlomena, neztrácejme čas kritizováním druhých a vzájemným hněvem, ale vzývejme Ducha Svatého. Ten je schopen tyto věci vyřešit."

Papež dodal, že bez Ducha Svatého je církev bez života, víra je pouhou doktrínou, morálka pouhou povinností, pastorační aktivity jen dřinou. "S ním je naopak víra životem, láska k Pánu nás přemáhá a naděje se znovu rodí...Vraťme Ducha Svatého do středu církve, jinak naše srdce nebude pohlcovat láska k Ježíši, ale láska k sobě samým."

Papež František také ve své promluvě zmínil, že Ducha Svatého vnímá nejen jako "duši církve", ale také jako "srdce synodality". Vyzval proto, aby Synoda o synodalitě, která vyvrcholí v říjnu 16. řádným generálním shromážděním biskupské synody, postavila Ducha Svatého na počátek a do svého středu. "Synoda, která se nyní koná, je - a měla by být - cestou v souladu s Duchem, nikoliv parlamentem, který se dožaduje práv a uplatňuje nároky v souladu s požadavky světa, ani možnosti jít tam, odkud 'vane vítr', ale příležitostí podvolit se dechu Ducha Svatého," uvedl dále papež.

Papež František ve své homilii dále zdůraznil, že Duch Svatý odpouští hříchy, usmiřuje duše a vytváří harmonii i v srdcích, která jsou zraněná zlem, rozbitá bolestmi, rozervaná pocity viny. "Vzývejme Ducha Svatého každý den. Začněme každý den k němu modlitbou. Staňme se vůči němu poddajnými," řekl František.

Zdroj: Catholic News Agency

Focusy

Papež František Život z víry Promluvy papeže Františka

Mohlo by vás zajímat

image:Image Bůh nebo nic
Bůh nebo nic Nicolas Diat, Robert Sarah
Cena: 266 Kč
image:Image Církev na kolenou
Církev na kolenou Jeremy Jennings
Cena: 134 Kč
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
Cena: 134 Kč
image:Image První svaté přijímání
První svaté přijímání Jan Houkal
Cena: 214 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou