Papež František jmenoval nového spišského biskupa

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 9. 2023, 13.13

Papež František jmenoval nového slovenského biskupa Spišské diecéze. Stal se jím P. František Trstenský, dosavadní farář a děkan v Kežmarku.

image:Image 41/source/orig/40362_1694158079.jpg
Martin Krystýnek

Spišský diecézní administrátor Ján Kuboš v pátek 8.9. dopoledne v Konkatedrále Sedembolestné Panny Marie v Popradě oznámil, že za nového biskupa Spišské diecéze papež František jmenoval 50letého Františka Trstenského. Biskupský stolec na Spiši byl uvolněný od smrti biskupa Štefana Sečky, který zemřel v roce 2020. Poslední tři toky biskupství spravoval diecézní administrátor Ján Kuboš.

"Chci být pastýřem, který chce být uprostřed Božího lidu, uprostřed svých spolubratří kněží, jáhnů, zasvěcených osob a všeho lidu, a chci být biskupem, který nečeká, až k němu přijdou jiní, ale který sám chce přijít mezi lid a do shromáždění věřících. Toužím po kontinuitě a nové dynamice diecéze," vysvětlil nově jmenovaný biskup, proč si pro oznámení svého jmenování vybral katedrálu v Popradě, a ne katedrálu ve Spišské Kapitule.

František Trstenský za jednu z priorit považuje pastoraci manželství a rodin. "Mnohé rodiny mají obavu z různých trendů, které sem pronikají v souvislosti s výchovou dětí.. Potřebují pastýře, který jim řekne: jsem na vaší straně. Pokud budeme mít zdravé rodiny a manželství, budeme mít další zdravou generaci mladých lidí, dětí, praktikujících, kteří prožívají svoji víru doma,“ uvedl Trstenský v rozhovoru o výzvách, které budou stát před novým spišským biskupem.

Podle Trstenského dnes chybí proroci: „Jedna věc je, aby liturgie byla slavená dobře, aby kněží zodpovědně učili nauku církve. Ale navíc se biskupa, ale i každého kněze, týká úloha proroka. Muže, který umí zvednout hlas a napomenout, když je třeba. Prorok je v Bibli institucí určenou také kněžím nebo králům.“

Takovým člověkem byl podle něj papež Jan Pavel II., když před dvaceti až třiceti lety mluvil o kultuře smrti a života a o ohrožení rodiny. "A to je to prorocké – nastolovat otázky, které budou rezonovat a hýbat společností i za několik let," myslí si Trstenský. Považuje za důležité, aby byl biskup obklopen lidmi, kteří rozumí ekonomice, hospodářství, ale také tématům, jako je manželství a rodina a katechizace mladých lidí. "Když někdo přijde za biskupem kvůli majetkovým záležitostem, může ho poslat za farářem pro majetkové záležitosti. Jistě, biskup má poslední slovo. Ale má tam někoho, komu důvěřuje a kdo ho připravuje. Je to velký úkol. Můj názor na to je, že v budoucnu to asi půjde spíše cestou delegování pravomocí," prohlásil před časem Trstenský.

Dovede si také představit, že by diecéze měla vikáře pro duchovní, který by navštěvoval kněze, hovořil s nimi a řešil problémy ve spolupráci s biskupem. "Potřebujeme oživení, nasměrování, je tu silná generace mladých kněží plná elánu, ale potřebují vedení," domnívá se nový spišský biskup.

P. František Trstenský se narodil 13. března 1973 v Trstenej ve Spišské diecézi. Filozofická a teologická studia absolvoval na Teologickém institutu u Kněžského semináře ve Spišské Kapitule.

Kněžské svěcení přijal 21. června 1997 v Trdošíně. Byl kaplanem ve Spišských Vlachách a Dolním Kubíně. V letech 2000–2004 studoval v Jeruzalémě, kde získal licenciát z biblických věd a archeologie (SSLic.). V roce 2006 získal doktorát z biblické teologie (ThDr.) na Papežské akademii v Krakově, v roce 2009 se habilitoval na docenta Teologické fakultě Katolické univerzity v Ružomberku, kde byl v roce 2015 jmenovaný profesorem. Od roku 2004 přednáší biblické předměty na Teologickém institutu Katolické univerzity a v Kněžském semináři biskupa Jána Vojtaššáka ve Spišské Kapitule. Od roku 2014 do roku 2020 vykonával funkci prorektora pro zahraniční vztahy Katolické univerzity v Ružomberku.

Od roku 2020 je farářem a děkanem v Kežmarku a zároveň přednáší Nový zákon a biblickou řečtinu v Kněžském semináři na Spiši. Je církevním cenzorem a členem několika diecézních komisí. Aktivně publikuje a spolupracuje s Rádiem Lumen a TV LUX v oblasti biblické problematiky.

Kromě biblických jazyků – hebrejštiny a řečtiny – ovládá angličtinu, italštinu, francouzštinu a dohovoří se i německy a polsky.

Zdroj: TK KBS, Postoj.sk

Biskupové

image:Image Jezuita Petr Kanisius (1521 - 1597)
Jezuita Petr Kanisius (1521 - 1597) James Patrick Brodrick