Papež František: Kéž jsme milosrdní, dělíme se o chléb s druhými a šíříme lásku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 11. 2023, 15.18

Svatý otec dnes, 19. listopadu, předsedal mši svaté ve Svatopetrské bazilice v Římě u příležitosti Světového dne chudých. V homilii se zamýšlel nad dvěma aspekty dnešního evangelia, které vypráví podobenství o hřivnách: nad Ježíšovou cestou a naší životní cestou.

image:Image 46/source/orig/45531_svetovy-den-chudych-23456.jpeg
Vatican Media

Papež František ve své homilii reflektoval Ježíšovu cestu: jeho vtělení, zmrtvýchvstání a nanebevstoupení. Zamýšlel se nad bohatstvím, které nám Ježíš zanechal. Připomněl eucharistii, Ježíšova slova života, dary Ducha Svatého a jeho svatou Matku, která má být i naší Matkou. Zdůraznil, že všechny tyto dary jsou nám nabízeny zdarma. "Ježíšova cesta bude pokračovat na konci časů, až se vrátí ve slávě, aby nás uvedl do radosti věčného života. A proto je důležité, abychom se sami sebe ptali, v jakém stavu nás Pán nalezne, až se vrátí," uvedl Svatý otec.

Při pohledu na naši životní cestu se podle papeže musíme ptát, jakou cestou se vydáme, zda cestou Ježíše, jehož život byl darem, nebo cestou sobectví. Ježíšova cesta vyžaduje používat hřivny, které jsme obdrželi, tedy Pánovy dary, které nám Kristus zanechal při návratu k Otci. Papež vysvětlil, že jsme povoláni rozmnožit bohatství, které nám bylo dáno, a učinit svůj život obětí lásky pro druhé, i když se můžeme rozhodnout tento poklad pohřbít a starat se jen o sebe, bezstarostně a nezúčastněně.

Papež připomněl velké utrpení v našem světě, skandál rozšířené chudoby, zapomenuté chudé, jejichž křik bolesti zůstává nevyslyšen ve všeobecné lhostejnosti rušné a roztěkané společnosti. Vysvětlil, že dnešní evangelium jasně a hlasitě hovoří o tom, že musíme šířit milosrdenství, dělit se o chléb s druhými a rozmnožovat lásku. Vyzval všechny, aby pomáhali a pamatovali na utlačované, unavené či opomíjené, na oběti války, uprchlíky, hladové, nezaměstnané a ty, kteří ztratili naději.

Při modlitbě Anděl Páně poděkoval všem, kteří v diecézích a farnostech po celém světě podporují solidární iniciativy s lidmi a rodinami, kteří bojují o přežití. Svatý otec opakovaně vyzval věřící k modlitbám za lidi trpící v Myanmaru, na Ukrajině, v Palestině a Izraeli, a zdůraznil skutečnost, že jediný, kdo z války profituje, jsou výrobci zbraní.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry