Papež František: Panna Marie nám vždy poskytuje útěchu a naději

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 12. 2023, 9.00

I letos se papež František v Římě zúčastnil tradičních oslav Neposkvrněného početí Panny Marie a uctil Matku Boží před její sochou na náměstí Mignanelli, nedaleko Španělských schodů. Ještě před tím však daroval tři zlaté růže starobylé mariánské ikoně Salus Populi Romani v bazilice Panny Marie Sněžné.

image:Image 48/source/orig/47022_a1e4763d-ddef-4317-8e14-1f39aa5f8412.jpeg
Foto: Petr Vršinský

Obřad, který se každoročně v Římě slaví, začal již v 7 hodin ráno. Prvními účastníky byli tradičně hasiči, kteří si připomínají památku svých 220 kolegů, kteří dne 8. prosince 1857 slavnostně spoluodhalovali sloup, na kterém je Panna Marie umístěna.Také letos vystoupali na vrchol bronzové sochy, aby položili věnec květin na rameno Panny Marie.

V 16 hodin papeže u sloupu přivítal kardinál vikář města Říma Angelo De Donatis, starosta města Roberto Gualtieri a další představitelé veřejné správy. Po krátké modlitbě zanechal Svatý otec před památníkem zasvěceným Panně Marii květiny.

Svatý otec na začátku své modlitby zdůraznil roli Panny Marie jako prostřednice mezi lidmi a Bohem. V modlitbě vyjádřil vděčnost za její trvalou přítomnost a prosil ji o ochranu a pomoc. Připomněl rovněž, že Matka Boží nám vždy poskytuje útěchu a svoji naději, kterou nás provází. Modlitbu papež uzavřel slovy, jež rezonovala s aktuální situací ve světě: "Ukaž nám znovu, ó Matko, cestu obrácení, neboť bez odpuštění není míru, a není odpuštění bez pokání. Svět se změní, změníme-li svá srdce."

Sloup, navržený architektem Luigim Polettim, na jehož vrcholku se nachází bronzová socha Panny Marie od sochaře Giuseppe Obiciho, dosahuje výšky přibližně 12 metrů a má šířku s průměrem téměř 1,5 metru. Je instalován na mramorovém podstavci zdobeném čtyřmi reliéfy připomínajícími události Zvěstování, sen sv. Josefa, korunování Panny Marie a vyhlášení dogmatu o Neposkvrněném početí. Na rozích jsou umístěny sochy proroků Mojžíše, Izaiáše, Ezechiela a Davida a v horní části památníku jsou vyobrazeny emblémy evangelistů, které podpírají zeměkouli a měsíc. Na samotném vrcholku tohoto impozantního památníku stojí 4 metry vysoká bronzová socha Panny Marie.

Ještě před tímto tradičním aktem úcty k Panně Marii před sochou Neposkvrněného početí, se Svatý otec vydal do římské baziliky Panny Marie Sněžné, kde daroval tři zlaté růže starobylé ikoně nazvané Salus Populi Romani. Je třetím pontifikem, který toto starobylé a symbolické gesto učinil. Posledním papežem, který ikoně daroval růži, byl papež Pavel V. v roce 1613. Tradice tohoto daru, symbolizujícího papežské požehnání, sahá až do středověku a je výrazem hlubokého pouta s Matkou Boží.

Autor: Petr Vršinský a red TS

Papež František Maria a svatí

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.