Papež František: Planeta je těžce nemocná. Je čas změnit směr

Autor: Christopher Wells Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 9. 2022, 11.03

V rozhovoru, který v neděli zveřejnil list "Il Mattino" ke 130. výročí těchto neapolských novin, se papež František vyjadřuje k širokému spektru témat, od války přes potíže italského jihu až po potíže celého světa; od politiky jako nejvyšší formy charity až po metlu organizovaného zločinu a devastaci životního prostředí, se zvláštním zřetelem na tzv. Ohňovou zemi a záplavy v italském regionu Marche.

image:Image 17/source/orig/16534_13940_0_844.jpeg

V obsáhlém rozhovoru pro neapolské noviny Il Mattino papež František znovu zdůrazňuje potřebu řešit přetrvávající problémy války, pandemie a chudoby společnou prací pro společné dobro. "Pouze objevením toho, co nás, bratry a sestry, spojuje, najdeme cestu z krize, kterou procházíme a která nezačala dnes...".

Ačkoli se rozhovor zaměřil zejména na problémy Neapole a jižní Itálie, papež František dal jasně najevo, že problémy, kterým čelí, "jsou globálními otázkami", otázkami, které se "týkají budoucnosti celého světa".

"Ještě jsme se ani válkami ani planetární nespravedlností neprobudili, ještě jsme nevyslyšeli volání chudých a naší těžce nemocné planety."

Čas na změnu kurzu

Papež František trval na potřebě "změnit kurz" a řekl, že jsme k tomu všichni vyzváni. Dnešní doba, řekl, "je dobou zkoušky, dobou volby... Je čas změnit kurz". Poukázal zejména na potřebu udržitelného a integrálního rozvoje a nových způsobů chápání ekonomiky a pokroku, na oddlužení rozvojových zemí a na nutnost ukončit vykořisťování Země, závody ve zbrojení a vykořisťování lidí, zejména dětí.

V reakci na tyto krize je podle papeže nutná tvořivost zaměřená na společné dobro, přičemž znovu zopakoval, že je důležité, jaký směr si zvolíme.

Spravedlnost a odpuštění, pilíře skutečného míru

K otázce války papež František uvedl, že dnes jsme hodnoceni válkou na Ukrajině, ale také mnoha dalšími válkami. Citoval svatého Jana Pavla II, který v souvislosti s teroristickým útokem z 11. září 2001 napsal, že "rozvrácený řád nelze plně obnovit, dokud se nespojí spravedlnost a odpuštění". "Pilíři skutečného míru jsou spravedlnost a odpuštění, které je zvláštní formou lásky," řekl a dodal: "Na všechno je svůj čas. Před odpuštěním přichází odsouzení zla. Podstatné však je nepěstovat válku, ale připravovat mír, zasévat mír."

Ekologická angažovanost musí být prioritou

Papež se věnoval také otázce péče o životní prostředí, zejména v souvislosti s Terra dei Fuochi ("Ohňovou zemí") u Neapole a nedávnými ničivými povodněmi v italském regionu Marche. Znovu zopakoval, že "všechno souvisí se vším", a řekl, že od tohoto vědomí musíme "začít znovu". "Dnes je nezbytné," řekl, "aby každý jednotlivec i celé mezinárodní společenství přijali jako prioritu ekologický závazek ke kolegiálním, solidárním a prozíravým akcím."

Politika jako nejvyšší forma dobročinnosti

Rozhovor se Svatým otcem se dotkl řady dalších témat, včetně role církve v politice, kterou papež označil za "umění setkávání" a "nejvyšší formu dobročinnosti"; "metly" organizovaného zločinu a toho, co se svět může naučit od zemí globálního Jihu v oblasti solidarity a vztahu k času, historii a zemi.

Celý text rozhovoru s papežem Františkem v italském originále naleznete na naší italské stránce:

Papež František

image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter