Papež František: Pohlédněme na sebe s pokorou po Mariině vzoru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 5. 2024, 14.08

Pokora nás chrání před Zlým a před nebezpečím, že se staneme jeho spolupachateli. Je zdrojem pokoje ve světě i v církvi, učil dnes papež při generální audienci. V závěru série katechezí o ctnostech zdůraznil, že pokora, o níž mluví jako o poslední je ve skutečnosti vstupní branou pro všechny ostatní. "Mírnost, milosrdenství a čistota srdce vycházejí z vnitřního pocitu malosti," řekl František.

image:Image 57/source/orig/56809_cq5dam-web-800-800-15.jpeg
Vatican.va

"Pokora vše navrací do správných rozměrů: jsme velkolepá stvoření, ale omezená, s přednostmi i nedostatky," poznamenal Svatý otec. Bible nám od počátku připomíná, že jsme prach a v prach se navrátím (srov. Gen 3,19). A přece právě z lidského srdce povstávají tak nebezpečná deliria všemohoucnosti.

Papež zdůraznil, že k boji proti pýše na sebe sama by měl stačit pohled na rozlehlost nebe. Moderní věda nám navíc dává ještě silnější příklady, jak získat správnou perspektivu. A přesto nám stále často chybí pokora.

Konkrétním příkladem této ctnosti je Maria, která vždy zůstává malá, bez ambicí vystupovat na jeviště, řekl papež. "Ani nejsvětější pravda jejího života –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ být Matkou Boží –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ se pro ni nestává důvodem k tomu, aby se před lidmi chlubila. Ve světě, v němž vidíme neustálou honbu za tím, abych se ukázal, abych dokázal svou nadřazenost nad ostatními, Maria s rozhodností kráčí opačným směrem, vedena pouze silou Boží milosti,” řekl František. Jak dále dodal, Ježíšova Matka "také prožívala těžké chvíle, dny, kdy její víra kráčela v temnotách. Přesto však nikdy nezakolísala ve své pokoře".

Zdroj:vatican.va

Papež František

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein