Papež František: Postavme svátost smíření do středu církve

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 3. 2024, 18.41

Svatý otec předsedal v pátek 8. března kající liturgii v římské farnosti svatého Pia V., kterou zahájil "24 hodin pro Pána", postní iniciativu, která vznikla z jeho podnětu s cílem zpřístupnit kostely po celý den a nabídnout tak věřícím příležitost k modlitbě a zpovědi. Ve své promluvě se zaměřil na téma Kráčet v novém životě.

image:Image 53/source/orig/52723_24-hodin-propana.jpeg
Vatican Media

Papež František uvedl, že na cestě každodenním životem můžeme často ztratit ze zřetele krásu našeho nového života v Kristu, což má neblahé důsledky pro naše vztahy s Bohem i s druhými lidmi. "Zůstáváme na cestě, ale potřebujeme nový ukazatel, změnu tempa, směru, který nám pomůže znovu najít cestu našeho křtu, naši původní krásu, smysl jít vpřed," řekl.

"Bratři a sestry, jakým směrem se vydat k obnovení cesty nového života? Je to cesta Božího odpuštění, která nás znovu dává dohromady, vnitřně nás očišťuje a vrací nás do stavu našeho křestního znovuzrození. Svátost smíření nám umožňuje znovu se vydat na dráhu nového života, která začala naším křtem," uvedl papež František během páteční kající liturgie.

Svatý otec dále pokračoval: "I když je nutné, abychom měli otevřené a zkroušené srdce - jako malomocný, který volal k Ježíši: "Chceš-li, můžeš mě očistit" -, naše vlastní úsilí nestačí. Jedině Bůh zná a uzdravuje srdce, jedině on je může vysvobodit od zla." Papež František zdůraznil, že Ježíš chce, abychom byli obnoveni, svobodní, šťastní a mohli pokračovat na cestě svého nového života.

"Nebuďme zarmouceni, neodkládejme setkání s jeho odpuštěním, protože jen s Boží pomocí se můžeme vrátit na cestu a vidět porážku našeho hříchu navždy vymazanou. Neopouštějme svátost smíření, která není jen zbožným cvičením, ale základem křesťanské existence," pokračoval papež.

V závěru své promluvy vyzval ty, kdo svátost zpovědi udělují, aby ji vrátili do středu církve. Vybídl kněze, aby vždy udělovali odpuštění těm, kdo o něj žádají, a aby pomáhali těm, kdo se možná bojí vyznat své hříchy, přistupovat ke svátosti smíření s radostí a důvěrou. Svatý otec věřícím připomněl, že Ježíš může očistit všechny naše viny, a vyzval je, aby přišli ke zpovědi s modlitbou: "Ježíši, věřím, že mě můžeš očistit. Věřím, že potřebuji tvé odpuštění. Obnov mě a já budu znovu kráčet novým životem."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.