Papež František: Prarodiče a mladí rostou společně díky předávání mezigeneračních zkušeností

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 7. 2023, 13.06

V neděli, 23. června, kdy církev slaví 3. světový den prarodičů a seniorů, předsedal papež František bohoslužbě ve Svatopetrské bazilice pro přibližně 8 tisíc starších lidí z celé Itálie. Letošním tématem slavnosti je úryvek z Lukášova evangelia: "Jeho milosrdenství trvá od pokolení do pokolení". V homilii se papež František zamýšlel nad třemi podobenstvími dnešního evangelia.

image:Image 38/source/orig/37596_seniori-1.jpeg
Foto: Vatican Media

Pšenice a plevel rostou společně

První Ježíšovo podobenství v úryvku z evangelia upozorňuje podle papeže na to, že pšenice a plevel rostou vedle sebe na stejném poli, což křesťanům připomíná, aby se na život dívali realisticky. "V lidských dějinách, stejně jako v životě každého z nás, se mísí světlo a stíny, láska a sobectví. Dobro a zlo se dokonce prolínají tak, že se zdají být neoddělitelné," řekl papež a dodal, že takový realistický postoj odsouvá stranou ideologie a pomáhá nám uvědomit si, že zlo sídlí nejen mimo nás, ale je třeba mu čelit i v nás samotných.

Trpělivá důvěra v Pána

Papež dále uvedl, že křesťané by se neměli snažit vytrhávat plevel zla "impulzivním a agresivním" přístupem a tím vytrhávat i kvalitní pšenici "Často jsme svědky pokušení snažit se o čistou společnost, čistou církev. Při snaze o dosažení této čistoty riskujeme, že budeme netrpěliví, nesmiřitelní, dokonce agresivní vůči těm, kdo upadli do bludu."

Správným postojem tváří v tvář zlu je podle Svatého otce trpělivost, která nás vede k tomu, abychom se k druhým chovali s úctou, a vědomím, že definitivní vítězství nad zlem je v podstatě Božím dílem.

Přijetí tajemství života

Dále papež František připomněl, že starší lidé často vzpomínají na svůj život s nostalgií a touhou napravit minulé chyby. Ježíš však podle jeho slov vyzývá starší lidi, aby klidně a trpělivě přijímali tajemství života, přenechávali soudy Jemu a nežili s lítostí a výčitkami svědomí.

"Stáří je vskutku požehnaný čas, neboť je to období smíření, čas, kdy můžeme něžně hledět na světlo, které zazářilo navzdory stínům, s důvěrou v naději, že dobrá pšenice zasetá Bohem zvítězí nad plevelem, kterým chtěl ďábel zamořit naše srdce," řekl dále v homilii.

Přínosná spolupráce generací

Papež František pak přešel k druhému podobenství, které vypráví o tom, jak nebeské království roste v lidských dějinách jako malé hořčičné semínko. "Růst a stárnutí se podobá přerodu z hořčičného semínka na velký strom, kde ostatní mohou najít stín a útěchu. Prarodiče nabízejí dětem a vnoučatům místo, kde mohou poznat teplo domova a zažít péči a něhu. V této přínosné obměně se můžeme učit kráse života, budovat bratrskou společnost a být schopni v církvi vzájemného setkávání a dialogu mezi tradicí a novostí Ducha."

Předávání víry

Když se papež František vrátil ke třetímu podobenství, které hovoří o smíchání droždí a mouky, aby těsto vzešlo, zdůraznil sloveso "smíchat" jako výzvu k mezigenerační výměně. Tím lze podle něj překonat individualismus a sobectví, aby starší lidé nebyli odsouvání na okraj společnosti nebo nezůstali opuštění ve své osamělosti.

V závěru papež vyzval mladé lidi a seniory, aby se dělili o své dary a společně rostli, naslouchali si, mluvili spolu a vzájemně se podporovali.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti