Papež František přidal koptské pravoslavné mučedníky do liturgické knihy svatých

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 5. 2023, 16.19

Papež František minulý týden uvedl, že koptští pravoslavní mučedníci, které v roce 2015 zavraždili členové tzv. Islámského státu, budou přidáni na oficiální seznam svatých katolické církve. Zároveň obdržel jako dar relikvii krve těchto mučedníků.

image:Image 31/source/orig/30088_23664_0_dsc0617.jpg
Papež František přijímá relikvie koptských mučedníků od papeže Tawadrose II., hlavy koptské pravoslavné církve v Alexandrii

"Jsem rád, že dnes mohu oznámit, že se souhlasem Vaší Svatosti bude těchto 21 mučedníků zařazeno do římského martyrologia jako znamení duchovního společenství, které spojuje naše dvě církve," řekl František v projevu k hlavě koptské pravoslavné církve v Alexandrii, papeži Tawadrosovi II.

Římské martyrologium je oficiální seznam svatých a blahoslavených včetně mučedníků uznávaných v liturgii katolické církve. Seznam je řazen podle církevního kalendáře svátků.

Papež se 11.května ve Vatikánu setkal s Tawadrosem II. a dalšími představiteli koptské pravoslavné církve. Svatý otec ve svém projevu uvedl, že nemá slov, kterými by vyjádřil svou vděčnost za dar pravoslavných představitelů v podobě relikvií koptských mučedníků, kteří byli 15. února 2015 sťati tzv. Islámksým státem na pláži v Libyi.

"Kéž modlitba koptských mučedníků, spojená s modlitbou Bohorodičky, nadále prohlubuje přátelství mezi našimi církvemi až do požehnaného dne, kdy budeme moci společně slavit u téhož oltáře a ve společenství se stejným Tělem a Krví Spasitele a ať svět uvěří," řekl František.

V projevu během setkání s papežem Tawadrosem II., hlavou koptské pravoslavné církve v Alexandrii a dalšími představiteli koptské pravoslavné církve 11. května 2023 papež František oznámil, že koptští pravoslavní mučedníci, kteří byli zabiti IS v roce 2015, budou zařazeni na oficiální seznam svatých katolické církve.

Tawadros II. uvedl, že koptská pravoslavná církev uznala svatost koptských mučedníků a slaví je spolu s dalšími novodobými mučedníky každý 8. amšír, šestý měsíc koptského kalendáře, který zhruba odpovídá 15. únoru gregoriánského kalendáře používaného katolickou církví.

"Dnes předáváme část jejich relikvií, namočených v jejich krvi prolité ve jménu Krista za církev, aby byli připomínáni v martyrologiu všech církví světa a abychom věděli, že i my jsme obklopeni takovým množstvím svědků," řekl.

"Právě proto, že svatí jsou jedním z hlavních pilířů našich církví, počínaje apoštoly Petrem, Pavlem a Markem," řekl Tawadros, zapisujeme nyní do martyrologia církví nové mučedníky, kteří střežili víru a vydávali svědectví o Kristu, kteří tváří v tvář mučení neztratili odvahu a předali nám živý příklad v mučednictví.

Čtvrteční setkání papeže Františka s Tawadrosem II, jehož součástí byl i soukromý rozhovor, bylo zakončeno modlitbou v kapli Redemptoris Mater v Apoštolském paláci.Toto setkání bylo jednou z několika událostí, kterými je připomenuto 50. výročí historického setkání svatého Pavla VI. a alexandrijského papeže Šenudy III. a které bylo přelomem ve vztazích mezi katolickou a koptskou pravoslavnou církví.

Ve středu papež František a Tawadros II. společně absolvovali týdenní veřejnou audienci ve Vatikánu a každý z nich vyjádřil vděčnost za přátelství obou církví.

Papež František Ekumenismus Světci dneška Maria a svatí

image:Image Manželství – cesta ke svatosti
Manželství – cesta ke svatosti Jitka Krausová
image:Image Vybrané spisy I.
Vybrané spisy I. Jan Konzal
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Chudobka z Orlických hor