Papež František přijal rezignaci biskupa Osnabrücku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 3. 2023, 19.51

Papež František přijal 25. března rezignaci místopředsedy Německé biskupské konference, osnabrückého biskupa Franze-Josefa Bodeho, který je spolu s jejím předsedou Bätzingem jednou z předních tváří tzv. německé synodální cesty.

image:Image 27/source/orig/26183_bode-1679741521.jpg
EWTN Vatican

72letý Bode, nejdéle sloužící biskup německé církve, byl ve zprávě o zneužívání vydané v září 2022 obviněn z utajování sexuálního zneužívání v osnabrücké diecézi. Před Vánoci na něj Německý poradní sbor obětí podal kanonickou stížnost za to, že se náležitě nezabýval případy sexuálního zneužívání ze strany duchovních. Bylo to vůbec poprvé, co tento orgán podal v Německu obžalobu na biskupa.

V rozsáhlé zprávě o zneužívání se podle Catholic News Agency (CNA) uvádí, že biskup Bode v prvních desetiletích svého působení v úřadu nechal osoby obviněné ze zneužívání ve svých funkcích nebo je jmenoval na jiné pozice, dokonce je nechal řídit  pastoraci mládeže.

„Během téměř 32 let své biskupské služby jsem nesl zodpovědnost v církvi, která přinesla nejen požehnání, ale i vinu“, uvedl biskup Bode v prohlášení, které bylo zveřejněno v sobotu 25. března. „Případy jsem nesprávně posuzoval, často jsem jednal nerozhodně a udělal jsem mnoho nesprávných rozhodnutí a nesplnil svoji zodpovědnost biskupa.“

"Výslovně uznávám svou odpovědnost i své osobní chyby a dnes mohu jen požádat všechny zúčastněné o odpuštění. Mé rozhodnutí odstoupit z funkce zrálo pomalu v průběhu několika posledních měsíců. Podle CNA podal rezignaci již 21. ledna, papež ji však přijal až 25. března 2023.

Předseda Německé biskupské konference biskup Georg Bätzing vyjádřil hlubokou lítost a zároveň velkou úctu k Bodeovi a poděkoval mu za jeho dlouholetou službu církvi. "Ztratil jsem svého nejbližšího spolupracovníka na synodální cestě. Velmi bych si přál vás mít po svém boku i v příštích letech. Ale chápu vaše rozhodnutí," zdůraznil Bätzing.

Je to poprvé, co papež přijal nabídku rezignace německého biskupa v souvislosti s utajováním sexuálního zneužívání ze strany duchovních.

Po zveřejnění zprávy o zneužívání v Kolíně nad Rýnem a Mnichově nabídli papeži svou rezignaci mnichovský kardinál Reinhard Marx, kolínský kardinál Rainer Maria Woelki, hamburský arcibiskup Stefan Hesse a kolínští pomocní biskupové Dominikus Schwaderlapp a Ansgar Puff, ale Svatý otec je dosud odmítl přijmout.

Zdroj: Postoj.sk, The Tablet UK

Ochrana nezletilých v církvi Papež František Biskupové

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Nic než důvěra