Papež František připomněl život kněze, kterého zabila mafie

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 8. 2023, 10.29

U příležitosti 30. výročí úmrtí P. Giuseppe "Don Pina" Puglisiho zaslal Svatý otec dopis kněžím z jižní Sicílie a povzbudil je, aby se nezastavovali tváří v tvář mnoha lidským a sociálním ranám současné doby, které stále krvácejí a potřebují být uzdraveny olejem útěchy a balzámem soucitu.

image:Image 40/source/orig/39197_images-1.jpg
Foto: Antimafia duemila

Giuseppe "Don Pino" Puglisi se narodil 15. září 1937 v dělnické rodině v Palermu. V 16 letech vstoupil do semináře a v roce 1960 byl ve svých 22 letech vysvěcen na kněze. Jako kněz byl známý tím, že vystupoval proti bezpráví, včetně komunismu a mafie.

P. Puglisi kázal proti mafii, zakazoval jí vést náboženská procesí a ve svých kázáních dokonce nenápadně napovídal úřadům o jejích posledních aktivitách. Přesto nebyl typickým proti-mafiánským knězem. Neorganizoval shromáždění, ani veřejně mafii neodsuzoval. Puglisi byl považován mafií za nebezpečného, protože vychovával mladé lidi. Přesvědčoval děti ze sousedství, aby nekradli, nechodili za školu a odváděl je od mafie, která je často využívala k obchodu s drogami.

15. září 1993, v den jeho 56 narozenin, byl P. Puglisi na ulici z bezprostřední blízkosti střelen do krku nájemnými vrahy řízenými místními mafiánskými bossy Filippem a Giuseppem Gravianovými. Na následky zranění zemřel. Jeden z nájemných vrahů, který se později k činu přiznal, prozradil, že poslední knězova slova byla: "Čekal jsem tě."  Po jeho skonu vyšlo najevo, že mu bylo mnohokrát vyhrožováno smrtí.

Puglisi byl v roce 2012 papežem Benediktem XVI. prohlášen za mučedníka a v roce 2013 blahořečen.

"Kéž vás odzbrojující úsměv P. Pina Puglisiho povzbudí k tomu, abyste byli radostnými a odvážnými učedníky, disponovali především silou k neustálému vnitřnímu obrácení, které vás činí připravenějšími sloužit svým bratřím a sestrám. Buďte věrní svým kněžským slibům a poslušní vůči církvi," uvedl papež František v dopise kněžím k 30. výročí Puglisiho smrti.

Vyzval sicilské duchovní, aby se ujali obnovené pastorační péče odpovídající konkrétním potřebám dneška a mysleli hlavně na chudé. František poukázal na praktickou a hlubokou moudrost blahoslaveného Pina Puglisiho, kterou shrnul jeho častým povzbuzením, že "když každý z nás něco udělá, pak toho můžeme dokázat hodně".

"Nechť je to povzbuzení pro všechny,  jak překonat mnohé osobní obavy a společně pracovat na budování spravedlivé a bratrské společnosti," řekl papež. "Vy," dodal, "kteří denně zastáváte povinnosti kněžské služby v kontaktu s realitou, buďte vždy a všude pravdivým obrazem vítajícího Dobrého pastýře, mějte sílu a odvahu vlévat naději těm, které potkáváte, zejména těm nejslabším, nemocným, trpícím, migrantům, těm, kteří se dostali na dno a potřebují, aby jim bylo napomoženo znovu povstat,“ uzavřel Svatý otec.

Zdroj: CNA

Papež František Světci dneška

image:Image V životě se musí za vše platit
V životě se musí za vše platit Emil Soukup