Papež František se pozdravil s poutníky z České republiky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 9. 2023, 12.26

Hlavního patrona České země, sv. Václava, připomněl dnes papež František v pozdravech na závěr generální audience, ve které se ohlížel za svou nedávnou cestou do Marseilles. Poutníkům na náměstí také zazpíval novojičínský pěvecký sbor Ondrášek, se kterým se Svatý otec po skončení audience vyfotil.

image:Image 43/source/orig/42062_1695805343389.JPG
Vatican Media

"Srdečně vítám poutníky z České republiky, kteří přijeli do Říma při příležitosti svátku svatého Václava, a zvláště zdravím sbor Ondrášek. Kéž vám příklad hlavního patrona českého národa, který byl velkým svědkem víry, pomůže uchovat vaše duchovní dědictví a předat je vašim dětem! Žehnám vám i vašim rodinám. Pochválen buď Ježíš Kristus!" Zaznělo dnes z papežových úst na Svatopetrském náměstí.

Po skončení generální audience se Svatý otec vyfotografoval se členy pěveckého sboru Ondrášek z Nového Jičína, který pod vedením sbormistra Josefa Zajíčka zajistí hudební doprovod zítřejší svatováclavské mše svaté v bazilice sv. Petra, jejíž hlavním celebrantem bude ostravsko-opavský biskup Martin David. Více o zítřejší slavnostní bohoslužbě jsme psali zde

Sv. Václav je uctíván v bazilice sv. Petra už od 30. let 14. století, kdy mu nechal postavit oltář olomoucký biskup Hynek Berka z Dubé, o němž historické dokumenty mluví jako o dobrodinci Svatopetrského chrámu. Po stržení pětilodí konstantinovské baziliky na počátku 17. století Kongregace pro stavbu baziliky sv. Petra rozhodla, že patrocinium sv. Václava bude zachováno i v nové stavbě a díky tomu má dodnes český národ kapli svého patrona v severním transeptu Vatikánské baziliky.

Papež František Maria a svatí

image:Image Z Deníčku sv. Faustyny