Papež František si při letu do Kanady připomněl Den prarodičů

Autor: Deborah Castellano Lubov Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 7. 2022, 20.32

Na palubě papežského letadla na cestě na "kající pouť" do Kanady si papež František zvláštním způsobem připomněl Světový den prarodičů a starých lidí, který církev slaví v neděli. Předtím, než se papež vydal pozdravit novináře na palubě letadla, ocenil prarodiče jako kořeny, kterých je třeba si vážit a které všechno nesou vpřed.

image:Image 15/source/orig/14579_11512_0_844.jpeg

Papež František při svém letu do Kanady vzpomněl a pochválil prarodiče, protože církev si v neděli připomíná druhý Světový den prarodičů a starších lidí.

Církev tento světový den slaví každoročně čtvrtou neděli v červenci, tedy v blízkosti svátku Ježíšových prarodičů, svatých Joachima a Anny.
Papež František zavedl tento den v roce 2021, protože na prarodiče se často zapomíná, a přitom jsou "pojítkem mezi generacemi, předávají mladým životní zkušenosti a víru".

Musíme se vrátit k prarodičům

Papež František připomněl, že na neděli připadá druhý Světový den prarodičů a starších lidí, a vyjádřil také zvláštní uznání starším kněžím a řeholníkům.
"Je to Den prarodičů, prarodičů, babiček, kteří jsou těmi, kdo předali historii, tradice, zvyky a mnoho dalších hodnot."
"Dnes je třeba se vrátit k prarodičům, řekl bych tak jako leitmotiv v tom smyslu, že mladí lidé musí mít kontakt se svými prarodiči, vracet se k nim, vracet se ke kořenům, nezůstávat tam ne, ale nést je dál jako strom: který bere sílu z kořenů a nese ji dál v květech v plodech."
Zdůraznil, jak jsou prarodiče zodpovědní za rozkvět a zrání budoucích generací a měli by být respektováni.

Neskrývejte starší řeholníky

"Chtěl bych také jako řeholník vzpomenout na staré řeholníky a řeholnice, "prarodiče" zasvěceného života: prosím, neskrývejte je, oni jsou moudrostí řeholní rodiny - a aby novým řeholníkům a řeholnicím, novicům a novickám, s nimiž jsme v kontaktu, předali všechny životní zkušenosti, které nám tolik pomohou, tolik nám pomohou jít vpřed...".
Papež připomněl, že každý z nás má prarodiče, někteří už nežijí, jiní žijí.
"Vzpomeňme si na ně dnes zvláštním způsobem, od nich jsme dostali tolik věcí: především historii. Děkuji vám."

Smíření a uzdravení

Svatý otec je na cestě do Kanady na svou 37. apoštolskou cestu, která je jeho 56. navštívenou zemí.
Papež vykoná kající pouť do této země, jejímž cílem je smíření a uzdravení s původními obyvateli země.
Při každém papežově letu papež zdraví novináře na palubě a pronáší slova díků za jejich práci.
Při této cestě Svatého otce doprovázelo asi 80 novinářů z více než 10 zemí.

Během letu procházel, aby pozdravil novináře

Papež všem popřál hezkou neděli a poděkoval jim za jejich "službu" a "společnost".
Řediteli Tiskové kanceláře Svatého stolce Matteu Brunimu, který stál vedle něj, papež potvrdil svou ochotu pozdravit novináře jako obvykle při procházce po chodbách.
"Myslím, že to zvládnu, můžeme jít," řekl.

Kající pouť

Svatý otec také poznamenal, že této apoštolské cestě je třeba věnovat zvláštní pozornost a "ducha" vzhledem k tomu, že jde o kající pouť, která má ukázat blízkost původním obyvatelům, kteří trpěli.
Papež vyzval shromážděné, aby se společně s ním pomodlili nedělní modlitbu Anděl Páně.
Svatý otec na místě také vyjádřil potěšení nad setkáním s Valentinou Alazraki, novinářkou mexické televizní stanice Televisa.

Papež František Papežské cesty Pastorace

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.