Papež František: Svět i církev potřebují ženskost

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 3. 2022, 15.37

Vatikán. V poselství, které papež zaslal na mezinárodní konferenci o učitelkách církve a spolupatronkách Evropy, vyzdvihuje důležitost ženství v dnešní církvi i světě.

image:Image 10/source/orig/9085_5549_0_844.jpeg

Dvoudenní konference na Papežské univerzitě Urbaniana nazvaná “Učitelky církve a patronky Evropy v dialogu s dnešním světem” připomněla půl století od prohlášení svatých Kateřiny Sienské a Terezie z Ávily učitelkami církve a výročí kanonizace svatých Terezie z Lisiex a Hildegardy z Bingen. Upozornila rovněž na význam dalších dvou spolupatronek Evropy – Edith Steinové, sv. Terezie Benedikty od Kříže, a sv. Brigity Švédské.

Jak papež zdůrazňuje ve svém poselství, všem těmto ženám je společné svědectví svatého života. Každá z nich se ubírala „cestou víry, podněcovanou nikoli kolísavými ideologiemi, nýbrž neochvějným přilnutím ke Kristovu lidství“. Ačkoli někdy pociťovaly svou neschopnost, omezenost, či nepatrnost, čerpaly sílu z Boží lásky, která sytila jejich srdce. Takto mohly naplnit své poslání, uskutečnit životní projekt, někdy vnímaný jako „malou cestu“ každodenní svatosti, přístupnou každému člověku.

Vnímavost dnešního světa si nárokuje, aby byly ženám navráceny důstojnost a vrozená hodnota, jakou je obdařil Stvořitel, pokračuje papež František. Životní příklad těchto světic ukazuje některé prvky, z kterých se skládá toto ženství, natolik nezbytné pro dnešní církev i svět. Papež vyjmenovává: odvahu při zvládání obtíží, schopnost konkrétnosti, přirozený sklon k činorodosti ku prospěchu všeho, co je dle Božího plánu nejkrásnější a nejlidštější, a konečně dalekozraký, prorocký vhled do dějin a světa, který z těchto žen učinil rozsévačky naděje a tvůrkyně budoucnosti. Všechny tyto ženy totiž milovaly církev i papeže a „cítily se zpoluzodpovědné za nápravu hříchů a bídy své doby“ tím, že přispívaly k evangelizačnímu poslání v naprostém souladu s církevním společenstvím, uzavírá papež František.

Papež František Maria a svatí

image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein