VIDEO: Papež František: "Světové dny mládeže nechávají mladé růst ve víře"

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace5. 5. 2023, 11.42

Papež František ve svém videoposelství povzbuzuje mladé lidi, kteří se připravují na Světové dny mládeže v Lisabonu. Mluví o starostech spojenými s přípravami, ale také o velké touze mladého člověka, o naději a o moudrosti, kterou lze získat jen skrze naslouchání starším lidem. Setkání proběhne 1.–⁠6.8. 2023. Z České republiky je již přihlášeno přes 2800 účastníků.

Papež František hovoří k mladým lidem, kteří se připravují na Světové dny mládeže: "Umím si představit, jaké máte starosti. Musíte všechno dopředu naplánovat, zařídit si dovolenou v práci, skloubit cestu se studiem, našetřit peníze na drahé letenky. Je to mnoho starostí, ale přitom máme před očima společný cíl – tento velký sen. Podílet se na Světových dnech mládeže je něco krásného. Když to člověk pocítí, má velkou touhu se opravdu zapojit."

Papež mluví o entuziasmu a nadšení. Vybízí mládež, aby měla velkou naději a nahlížela na celosvětové setkání jako na příležitost k růstu, poznání sebe sama, ale také jako na obohacující setkání s mladými z celého světa. Právě vědomí, kolik dobrého může tolik mladých načerpat v Lisabonu a poté roznést do celého světa, je velkou nadějí pro církev.

Svatý otec vybízí mládež, aby se na setkání připravovala i skrze mezigenerační dialog. Právě skrze vztah se staršími lidmi může mladý člověk načerpat moudrost. "Vraťte se ke svým kořenům! Mnozí z vás máte babičku, dědečka. Běžte za nimi a zeptejte se jich: "Pořádaly se za vás Světové dny mládeže?" "Určitě ne." "A co si myslíte, že bych tam měl dělat?" Povídejte si s nimi, protože oni vás naučí moudrosti."

Světové dny mládeže vyhlásil papež Jan Pavel II. v roce 1985. Týdenního setkání se obvykle účastní statisíce mladých lidí. Setkání se obvykle koná každé tři roky na jiném kontinentu za účasti papeže. V roce 2020 Vatikán oznámil, že Světový den mládeže bude o rok odložen kvůli pandemii COVID-19.

Lisabon, město s 505 000 obyvateli, je vzdáleno asi 75 km od Fatimy, jednoho z nejnavštěvovanějších mariánských poutních míst na světě.

Více informací na: https://www.svetovednymladeze.cz

Redakčně upraveno

Papež František Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image Pominuté chvály