Papež František v dubnu plánuje dvoudenní návštěvu na Maltu

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 1. 2022, 17.07

Noviny The Times of Malta dne 25. ledna uvedly, že Vatikán informoval maltskou vládu a církevní představitele o návštěvě země Svatým otcem ve dnech 2. a 3. dubna 2022.

image:Image 8/source/orig/7586_20220126-ga-daniel-ibanez-18.jpg
Papež František během generální audience v Aule Pavla VI. dne 26. ledna 2022 (Daniel Ibanez/CNA)

Vatikán zprávu nepotvrdil. Noviny uvedly, že maltský prezident George Vella a premiér Robert Abela termín dubnové návštěvy přijali.

Papež původně plánoval navštívit souostroví ve střední části Středozemního moře 31. května 2020, na slavnost seslání Ducha svatého. Vatikán však v březnu oznámil, že cesta byla odložena na neurčito.

Malta je ve Skutcích apoštolů uvedena jako místo, kde v roce 60 n. l. ztroskotal svatý Pavel na cestě do Říma. V pastýřském dopise předjímajícím papežovu návštěvu naplánovanou na rok 2020 maltští biskupové uvedli, že tématem cesty bude „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě“ (Sk 28,2). Řekli, že papež se setká s obyvateli Malty a obyvateli Goza, druhého největšího ostrova v souostroví, a rovněž s migranty.

„Během své krátké, ale smysluplné návštěvy Malty bude papež František slavit a modlit se s maltským a gozitanským lidem...Ukáže nám, jak můžeme, očištěni Duchem Božím, který nás očišťuje od našich hříchů, žít společně v opravdovém smíření a chovat se k sobě důstojně a ‚neobyčejnou laskavostí‘, “ napsali biskupové.

Drtivá většina ze zhruba půl milionu obyvatel Malty jsou pokřtění katolíci. Katolicismus je dle ústavy Malty státním náboženstvím. Přední katolickou osobností země je arcibiskup Charles Scicluna, který je arcibiskupem Malty od roku 2015 a od roku 2018 pomocným sekretářem vatikánské Kongregace pro nauku víry.

Jan Pavel II. se stal prvním papežem, který navštívil Maltu v roce 1990. V roce 2001 ji navštívil znovu. Poslední papežská návštěva Benedikta XVI. se uskutečnila ve dnech 17. až 18. dubna 2010.

Papež František Papežské cesty

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František