Papež František: Víra v Boží prozřetelnost není fatalismus

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 5. 2022, 17.41

Kultura prozřetelnosti je protilátkou na kulturu lhostejnosti, řekl dnes papež při audienci pro řeholní rodinu Chudých služebníků a Chudých služebnic Boží prozřetelnosti, dvou kongregací, které založil italský kněz sv. Giovanni Calabria (1873-1954). Ačkoli obě tato řeholní společenství, církevně uznaná ve třicátých letech minulého století, čítají pouhých několik stovek členů, předávají významné a vytrácející se charisma: víru a důvěru v Boží prozřetelnost.

image:Image 13/source/orig/12200_9180_0_844.jpeg

„Otec Calabria byl jako všichni svatí prorokem. Zanechal vám velké dědictví, které máte střežit. Domnívám se, že pěstování důvěry v Boží prozřetelnost spolu s péčí o chudé z váš činí tvůrce »kultury prozřetelnosti«. Tento rozměr se nesmí ztratit! Kulturu prozřetelnosti totiž považuji za protilátku na kulturu lhostejnosti, bohužel rozšířenou ve společnostech takzvaného blahobytu“, řekl František.

„Křesťanská spiritualita prozřetelnosti“, vysvětloval dále papež, „není fatalismus, neznamená čekání na řešení problémů a na to, až nám potřebné statky spadnou z nebe. Nikoli, znamená to dělit se s ostatními o to málo, co máme, aby nikomu nechybělo to, co potřebuje. Je to postoj péče, který je více než kdy jindy nezbytný jako protiváha lhostejnosti“, připomenul Svatý otec následovníkům italského kněze, jehož beatifikoval i kanonizoval sv. Jan Pavel II. v letech 1988 a 1999.

Přeložila: Jana Gruberová

Papež František Řeholní život

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek