Papež František vysvětluje, proč katolíci dělají znamení kříže

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 6. 2023, 14.30

Papež František při slavnosti Nejsvětější Trojice mluvil o významu znamení kříže, které připomíná míru Boží lásky. Věřící křížem označují "ty, kdo vkládají svou naději v Pána" už od 4. století.

image:Image 33/source/orig/32845_obrazek1.png
Screenshot z oursundayvisitor.com

"Pokaždé, když katolík udělá znamení kříže, připomíná si tím, že Bůh je společenství lásky," řekl v neděli papež František. V den slavnosti Nejsvětější Trojice papež zdůraznil, že toto jednoduché gesto, které se katolíci učí už v dětství, je znamením klíčové události křesťanské víry.

"Když na svém těle obkreslujeme kříž, připomínáme si, že nás Bůh miloval tolik, že za nás položil svůj život, a opakujeme si, že jeho láska nás zcela obklopuje –⁠ shora dolů, zleva doprava – jako objetí, které nás nikdy neopouští," uvedl papež František.

Svatý otec pak vyzval dav shromážděný na Svatopetrském náměstí, aby všichni společně udělali znamení kříže. "Bůh je láska. Bůh je Otec, Syn a Duch Svatý a dal za nás svůj život, proto děláme znamení kříže," řekl. Evangelium ze slavnosti Nejsvětější Trojice mluví právě o lásce do krajnosti, když Ježíš odhaluje Nikodémovi "jádro tajemství a říká, že Bůh miloval lidstvo natolik, že poslal na svět svého Syna".

Tradice znamení kříže sahá do 4. století, kdy svatý Basil (329–⁠379) napsal, že apoštolové nás naučili označovat znamením kříže ty, kteří vkládají svou naději v Pána.

Znamení kříže je možné považovat také za zkrácenou formu vyznání víry. Dotykem čela, prsou a ramen vyznáváme svou víru v Otce, Syna a Ducha svatého.

Zdroj: CNA

Papež František Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František