Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papež František vysvětluje, proč katolíci dělají znamení kříže

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 6. 2023, 14.30
TiskTisk

Papež František při slavnosti Nejsvětější Trojice mluvil o významu znamení kříže, které připomíná míru Boží lásky. Věřící křížem označují "ty, kdo vkládají svou naději v Pána" už od 4. století.

image:Image 33/source/orig/32845_obrazek1.png
Screenshot z oursundayvisitor.com

"Pokaždé, když katolík udělá znamení kříže, připomíná si tím, že Bůh je společenství lásky," řekl v neděli papež František. V den slavnosti Nejsvětější Trojice papež zdůraznil, že toto jednoduché gesto, které se katolíci učí už v dětství, je znamením klíčové události křesťanské víry.

"Když na svém těle obkreslujeme kříž, připomínáme si, že nás Bůh miloval tolik, že za nás položil svůj život, a opakujeme si, že jeho láska nás zcela obklopuje –⁠ shora dolů, zleva doprava – jako objetí, které nás nikdy neopouští," uvedl papež František. 

Svatý otec pak vyzval dav shromážděný na Svatopetrském náměstí, aby všichni společně udělali znamení kříže. "Bůh je láska. Bůh je Otec, Syn a Duch Svatý a dal za nás svůj život, proto děláme znamení kříže," řekl. Evangelium ze slavnosti Nejsvětější Trojice mluví právě o lásce do krajnosti, když Ježíš odhaluje Nikodémovi "jádro tajemství a říká, že Bůh miloval lidstvo natolik, že poslal na svět svého Syna".

Tradice znamení kříže sahá do 4. století, kdy svatý Basil (329–⁠379) napsal, že apoštolové nás naučili označovat znamením kříže ty, kteří vkládají svou naději v Pána. 

Znamení kříže je možné považovat také za zkrácenou formu vyznání víry. Dotykem čela, prsou a ramen vyznáváme svou víru v Otce, Syna a Ducha svatého. 

Zdroj: CNA

Focusy

Papež František Život z víry Liturgie a bohoslužby

Mohlo by vás zajímat

image:Image Koncelebrační mešní texty - česky-latinsky
Koncelebrační mešní texty - česky-latinsky
Cena: 85 Kč
image:Image Sbírka mší o Panně Marii + Mariánský lekcionář
Sbírka mší o Panně Marii + Mariánský lekcionář
Cena: 531 Kč
image:Image Společné prosby věřících - bílé
Společné prosby věřících - bílé
Cena: 179 Kč
image:Image Pastorační příručka pro veřejné pobožnosti
Pastorační příručka pro veřejné pobožnosti
Cena: 350 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou