Papež italským teenagerům: "Sdílejte své obavy a ony zmizí"

Autor: Devin Watkins Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Videa a podcasty
Datum publikace19. 4. 2022, 10.54

Papež František předsedal modlitební vigilii s tisíci dospívajícími poutníky z Itálie a vyzval mladé lidi, aby odhodili všechny obavy a celým srdcem hledali Ježíše.

Velká skupina mladých italských poutníků se na Velikonoční pondělí večer modlila s papežem Františkem pod heslem "Následuj mě".

Tato událost znamenala, že se na Svatopetrském náměstí poprvé od vypuknutí pandemie Covid-19, tedy před více než dvěma lety, konala velká akce, která nebyla mší. Modlitební vigilii uspořádala Italská biskupská konference (CEI) a několik teenagerů se při ní podělilo o své zkušenosti se zkouškami a vírou a přijalo papežovo povzbuzení a požehnání.

Přibližně 100 000 italských teenagerů vyslechlo vyprávění dívky jménem Alice o jejím utrpení při smrti babičky a o tom, jak nakonec pochopila, jak svou bolest proměnit v dar pro druhé.

Jiná dívka jménem Sofie vyprávěla o své osamělosti během lockdownu a o tom, jak ji nový přítel naučil dívat se na život jinýma očima plnýma naděje a radosti.

Mladí lidé platí za válku

Papež František promluvil k mladým italským poutníkům o své radosti z toho, že konečně může po tak dlouhé době hostit tak velkou skupinu na Svatopetrském náměstí.

Připomněl své Statio Orbis na náměstí 27. března 2020, kdy se modlil za ukončení pandemie, když padal silný déšť a lidé se ve strachu před nákazou choulili ve svých domovech.

Nyní, o dva roky později, papež vyjádřil radost, že náměstí konečně opět naplnila velikonoční radost.

Zároveň poznamenal, že náš svět stále zahalují hustá mračna, protože pandemie je stále s námi a ve východní Evropě vypukla strašlivá válka.

"Často jsou to vaši vrstevníci, kteří platí nejvyšší cenu. Nejenže je jejich život ohrožen a znejistěn, ale jsou pošlapány i jejich sny o budoucnosti. Mnozí bratři a sestry stále čekají na velikonoční světlo."

Nikdy neztrácejte naději

Papež se poté zamyslel nad evangelijním vyprávěním o tom, jak se Ježíš po svém zmrtvýchvstání zjevil učedníkům na břehu Galilejského jezera (J 21,1-19).

Poukázal na to, že učedníci byli po Ježíšově smrti na Velký pátek sklíčení a měli pocit, že jejich sny byly zničeny.

Když však vyšlo slunce a oni seděli na své rybářské lodi, učedníci spatřili, jak se na břehu objevil muž. Jan - "učedník, kterého Ježíš miloval" - poznal vzkříšeného Pána.

Papež František vyzval mladé lidi, aby nikdy neztráceli naději, i když se všechny jejich sny rozpadnou a vše se zdá být ztraceno.

"Jsou chvíle, kdy nás život vystavuje zkoušce a dává nám pocítit tíhu naší křehkosti... Neměli bychom se bát říci: "Bojím se tmy!""

Sdílení našich obav

Každý se někdy bojí, řekl papež František a dodal, že se o své obavy musíme podělit s těmi, kterým důvěřujeme.

"Když naše obavy - které přebývají v temnotě - vyjdou na světlo, pravda se prosadí," řekl. "Nenechte se odradit: pokud máte strach, vyneste ho na světlo, to vám prospěje."

Odvaha při hledání Ježíše

Své vystoupení před italskými teenagery papež uzavřel připomenutím, že mají možnost najít Boha a pravdu.

"Máte strach? Vyneste své obavy na světlo, řekněte je někomu. Jste sklíčení? Překonejte je s odvahou, s někým, kdo mě vezme za ruku."

A ve chvílích těžkostí, uzavřel papež František, se obracíme k naší Matce Marii. "Kéž vám pomůže odpovědět ve víře svým vlastním "Tady jsem!", které řekla Bohu."

(vac)

Půst a Velikonoce Papež František Mladí v církvi Promluvy papeže Františka

image:Image Cesta světla - velikonoční pobožnost
Cesta světla - velikonoční pobožnost Jan Graubner