Papež: Ježíš je zdrojem jedinečné svatosti svatého Františka

Autor: Christopher Wells Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 10. 2022, 15.46

Papež František přijal členy Církevní koordinační skupiny pro oslavy 800. výročí smrti svatého Františka z Assisi, kteří zahajují tříleté přípravné období, jež vyvrcholí v roce 2026. Svatý otec ve své promluvě zdůraznil, že Ježíš a víra v něj byla zdrojem svatosti života svatého Františka.

image:Image 19/source/orig/18492_16025_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

Papež František v pondělí přijal na audienci členy skupiny koordinující oslavy 800. výročí smrti svatého Františka z Assisi, které se uskuteční v roce 2026.

V úvodu svého proslovu Svatý otec řekl, že když na začátku svého pontifikátu zvolil jméno "František", uvědomoval si, že František z Assisi je populární, ale také nepochopený světec. Zdrojem světcovy oddanosti míru, chudobě a stvoření byl Ježíš Kristus a Františkova víra v něj. "Z tohoto zdroje se [Františkovi] dostávalo hojnosti Ducha svatého, který ho nabádal, aby napodoboval Ježíše a do písmene následoval evangelium".

Františkova "místa"

Papež řekl, že nadcházející výročí nebude jen rituální připomínkou, pokud dokáže společně pochopit jak napodobování Krista, tak lásku k chudým. To bude možné, dodal, "díky atmosféře, která vyzařuje z různých františkánských míst", jež budou ve středu oslav.

Prvním z těchto míst je Fontecolombo nedaleko italského města Rieti, které je spojeno jak s františkánskou "řeholí", a spolu s Grecciem s jesličkami. Tato místa nás vyzývají, abychom "znovu objevili Vtělení Ježíše Krista jako 'cestu' Boží".

Druhé místo, La Verna, připomíná stigmata, která obdržel svatý František a která světce přiblížila ukřižovanému Kristu a umožnila mu důvěrně vstoupit do "příběhu člověka radikálně poznamenaného bolestí a utrpením".

A konečně samotné Assisi, kde svatý František zemřel a kde jsou uloženy jeho ostatky, "odhaluje podstatu křesťanství: naději na věčný život".

Ve škole Chudáčkově

Papež František zdůraznil, že malý chudák z Assisi zůstává i nyní mystériem. Aby člověk našel odpověď na toto tajemství, řekl, "musí se vžít do školy Chudáčka a najít v jeho evangelijním životě cestu, jak jít v Ježíšových stopách".

"Konkrétně to znamená naslouchat, putovat a hlásat na periferii."

Svatý František, vysvětlil papež, naslouchal Ježíšovi, který k němu promlouval, velkoryse odpovídal a postupně pochopil, co od něj Pán žádá.

Svatý byl také "poutníkem", který cestoval po celé Itálii i mimo ni, přibližoval se lidem a zmenšoval vzdálenost mezi církví a lidmi. To je, řekl papež, "styl křesťanského společenství", které se chce přiblížit všem a neuzavírá se do sebe.

"To nás učí, že ti, kdo následují svatého Františka, se musí naučit být vytrvalí a kráčet: vytrvalí v kontemplaci, v modlitbě; a pak jít vpřed, kráčet ve svědectví, vydávat svědectví o Kristu."

Nakonec papež řekl, že při kázání na periferiích je potřeba nejen spravedlnosti, ale i důvěry. "Pouze víra navrací dech Ducha do uzavřeného a individualistického světa," vysvětlil. S tímto dechem však podle něj budeme schopni čelit "velkým současným výzvám, jako je mír, péče o společný domov a nový model rozvoje".

Plné prožívání výročí

Papež František zakončil svůj projev povzbuzením posluchačů, aby nadcházející františkánské výročí prožívali "naplno", a vyjádřil naději, že "tuto duchovní a kulturní cestu lze spojit s jubileem roku 2025 v přesvědčení, že svatý František z Assisi stále vybízí církev, aby žila svou věrnost Kristu a své poslání v naší době".

Papež František Světci dneška

image:Image Starec a slzy
Starec a slzy Václav Ventura
image:Image Alexie Le Clerc