Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež jmenoval nového předsedu Papežské akademie pro život

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 5. 2025, 15.10
TiskTisk

Papež Lev XIV. jmenoval novým předsedou Papežské akademie pro život Mons. Renza Pegorara, který od roku 2011 zastával funkci kancléře této vatikánské instituce. Nástupcem arcibiskupa Vincenza Paglii se stává významný odborník v oblasti bioetiky a dlouholetý spolupracovník papeže Františka.

image:Image 72/source/orig/71875_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-2025-05-27t140257-499.jpeg
Vatican Media

Mons. Pegoraro se narodil 4. června 1959 v Padově. V roce 1985 získal titul doktora medicíny a chirurgie na Univerzitě v Padově. Na kněze byl vysvěcen o čtyři roky později, 11. června 1989. Po kněžském svěcení pokračoval ve studiích – na Papežské univerzitě Gregoriana v Římě získal licenciát z morální teologie a na Katolické univerzitě Sacro Cuore v Miláně diplom z bioetiky.

V oblasti bioetiky má Mons. Pegoraro bohaté zkušenosti. Působil jako generální sekretář Nadace Lanza v Padově, vyučoval bioetiku na Teologické fakultě Triveneta a od roku 2000 je profesorem ošetřovatelské etiky v dětské nemocnici Bambino Gesù v Římě. V letech 2010 až 2013 byl předsedou Evropské asociace center lékařské etiky (EACME). Je autorem řady odborných knih, článků a esejů věnovaných etickým otázkám v medicíně.

Od 1. září 2011 působil jako kancléř Papežské akademie pro život, jejímž novým předsedou byl nyní jmenován.

Nový předseda Akademie střídá ve funkci arcibiskupa Vincenza Pagliu, který vedl tuto instituci od roku 2016 a zároveň působil jako velký kancléř Papežského teologického institutu Jana Pavla II. pro vědy o manželství a rodině. V dopise podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem vyjádřil papež upřímné poděkování za službu a oddanost, s níž arcibiskup Paglia po léta vedl akademii.

Papežská akademie pro život byla založena sv. Janem Pavlem II. v roce 1994. Zaměřuje se na podporu a ochranu lidského života od početí do přirozené smrti v duchu křesťanské antropologie.

Zdroj: Vatican News, italská sekce


Focusy

Papež Lev XIV. Osobnosti

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou