Papež: Jsem zodpovědný za to, aby se zneužívání v církvi už neopakovalo

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 9. 2022, 9.55

Rozhovor s papežem Františkem odvysílala 5. září portugalská televizní stanice TVI/CNN. Mezi probíranými tématy byla nejen válka na Ukrajině, ale také role žen v církvi či případy zneužívání. Svatý otec se svěřil i s tím, jak tráví volný čas a že co se týče denního režimu, patří mezi tzv. skřivany.

image:Image 17/source/orig/16129_papezfrantisek.jpg
Foto: Člověk a víra, Vojtěch Hlávka

V interview, které dal František televizi 11. srpna, uvedl, že jeho cesta na Ukrajinu momentálně nepřipadá v úvahu kvůli zdravotním problémům. „Momentálně se tam nemohu vypravit, protože po návštěvě Kanady to mé koleno trochu odskákalo a doktor mi další cestu zakázal,“ řekl papež. Zdůraznil ale, že situaci na Ukrajině sleduje a neustále se za ni modlí. Zmínil také, že už do Kyjeva poslal tři své zástupce.

K tématu zneužívání v církvi František řekl, že se podle něj jedná o „ohavnost“, něco „destruktivního“ a „lidsky ďábelského“. Vůči této záležitosti je nutné mít i nadále „nulovou toleranci“. „Pokud kněz někoho zneužívá, nemůže už být knězem. Nemůže. (…). Ať už je nemocný nebo zločinec, kněz je tu od toho, aby lidi vedl k Bohu a ne aby je ve jménu Božím zničil.“ „Velmi tím trpím, ale je nutné se tomu postavit čelem: v církvi, v rodině, v každé společnosti, kde se zneužívání rozšířilo (…). Jsem zodpovědný za to, aby se to už neopakovalo,“ zdůraznil také.

K blížícím se Světovým dnům mládeže, které se uskuteční příští rok v portugalském Lisabonu, František zažertoval: „Myslím, že tam pojedu. Papež tam určitě pojede. Buď to bude František, nebo Jan XXIV.“ Podle něj bude toto setkání příležitostí ke smíření, protože katolická církev v Portugalsku nyní prochází obtížným obdobím právě kvůli případům zneužívání.

Svatý otec se vyjádřil i na téma zapojení žen v církvi. Podle něj nejde o nějakou „feministickou módu“, ale „akt spravedlnosti“, protože ženy byly v církvi dlouhodobě odsunovány na vedlejší kolej. Na aktivní práci pro církev mají přitom podle Františka právo všichni pokřtění. Ženy mají mimo jiné „poslání být matkami církve a jako takové volit biskupy. Je dobře, že jsou tu ženy, které přemýšlejí o tom, jací by biskupové měli být,“ řekl. A dodal, že specifičnost žen spatřuje i v jejich něžnosti, která je mimochodem jednou z Božích vlastností.

Na závěr se papež rozhovořil o tom, jak tráví dovolenou. Tu letošní strávil ve Vatikánu četbou, poslechem hudby a modlitbou. František prozradil, že má rád opery Richarda Wagnera. S oblibou nechává hrát hudbu jako kulisu, i když pracuje. Také zdůraznil, že je ranní ptáče – probouzí se ve čtyři a uléhá kolem desáté večer. „Jsem jako slepice,“ shrnul pontifik.

Převzato z francouzské verze Vatican News, redakčně upraveno

Ochrana nezletilých v církvi Papež František

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Nebojme se snít