Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Papež k bratrům maristům: Učte děti bránit Zemi a chudé

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 3. 2022, 14.30
TiskTisk

Papež František dnes přijal kongregaci maristů – školských bratrů P. Marie, jejíž delegáti v těchto dnech v Římě zasedají na generální kapitule. Papež vyzval následovníky sv. Marcelína Champagnata, zakladatele této výchovně-vzdělávací kongregace, aby čelili „světské mentalitě, která znečišťuje ekologii a činí ji ideologicky povrchní. Božím horizontem je naopak integrální ekologie, která spojuje sociální a environmentální rozměr“, zdůraznil František.

image:Image 10/source/orig/9652_6324_2_844.jpeg

Pomáhat mladým lidem, aby se stali, nebo spíše naučili být „strážci stvoření“ prostřednictvím „vzdělávací cesty“, která jim umožní nepodlehnout sloganům a povrchním ideologiím, ale dozrát k významu „integrální ekologie, která vždy spojuje environmentální a sociální rozměr, volání Země a volání chudých“.  S touto výzvou se dnes papež František obrátil k řeholníkům maristům, „multikulturní a multietnické rodině“, při audienci pro zhruba čtyřicet účastníků generální kapituly.

Římský biskup ve své promluvě vyzvihl některé priority, které je třeba v této postní době „uvést do pořádku:

„Na prvním místě je Bůh a jeho Slovo, což se snadno vysloví, ovšem hůře učiní, zejména tehdy, když nás Slovo žádá o přesažný pohled, jak naznačuje název vaší kapituly. Za co máme hledět? Za světskou mentalitu, krátkodeché zájmy, dílčí perspektivu, abychom se mohli otevřít vůči horizontu všeobecného bratrství. Ale stále s tímto přesažným pohledem.“

Právě bratrství, zdůraznil papež, je hlavním posláním, které je třeba naplňovat v měnící se realitě a vlastnostnech nových generací. František například poukázal na ekologickou vnímavost mladých lidí a zájem o tuto tématiku.

„Zde je velký prostor pro vzdělávání, protože bohužel světská mentalita, dovolte mi tu slovní hříčku, znečišťuje i ekologii, redukuje ji na povrchní ideologii. Boží horizont integrální ekologie, naopak vždy spojuje environmentální a sociální rozměr, volání Země i chudých. Děti a mladí lidé jsou předurčeni k tomu, aby se stali strážci stvoření, ale musí se naučit, že nejde jen o hesla a protesty, ale způsob života, který vyžaduje trpělivost, statečnost, uměřenost a spravedlnost. Strážcem stvoření se člověk nerodí, ale stává se jím na cestě výchovy.“

Řeholníkům přísluší zejména duchovní výchova, která je základem všestranného růstu a pojímá člověka v jeho celistvosti – myšlení, citech, práci a přesažnosti, uzavřel papež František.

Přeložila: Jana Gruberová

Focusy

Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
Cena: 314 Kč
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 215 Kč
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
Cena: 52 Kč
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
Cena: 116 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou