Papež k rodičům, kterým zemřelo dítě: Pán vás nenechá bez útěchy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 3. 2024, 14.09

Svatý otec přijal minulou sobotu skupinu italských rodičů, kteří prožili ztrátu dítěte a sdružili se ve skupině nazvané "Talitha kum“. Tito věřící se pravidelně scházejí a duchovně je doprovází italský kněz a teolog, servita Ermes Ronchi.

image:Image 53/source/orig/52620_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-29.jpeg
Vatican Media

"Chtěl bych se vám podívat do tváří, s otevřenou náručí vyslechnout vaše příběhy poznamenané bolestí a nabídnout pohlazení vašemu srdci, zlomenému a raněnému jako to Ježíšovo na kříži“, oslovil papež František své hosty a poté se omluvil, že se mu kvůli nachlazení, s nímž poslední týden bojoval, špatně mluví, a jeho promluvu  přečetl spolupracovník Mons. Filippo Ciampanelli.

“Ztráta dítěte je zkušenost, pro kterou neexistují teoretické popisy, banální náboženská nebo sentimentální slova, povzbuzování nebo fráze o okolnostech, které sice chtějí potěšit, ale nakonec ještě více zraňují ty, kteří stejně jako vy denně čelí těžkému vnitřnímu boji. Bolest, zvláště když je nesnesitelná a bez vysvětlení, se musí držet jen nitky modlitby, která dnem i nocí volá k Bohu, někdy se vyjadřuje absencí slov a žije v otázkách, které se vždy vracejí: Proč, Pane? Proč se mi to stalo? Proč jsi nezasáhl? Kde jsi, zatímco mé srdce truchlí nad nepřekonatelnou ztrátou?".

Jak papež uvádí, právě tyto otázky přináší záblesky světla, které dávají sílu jít vpřed, protože se jako výkřik vznáší k Bohu. Modlitba, která se zároveň stává prvním krokem vzývání a otevírá člověka k přijetí útěchy a vnitřního pokoje, které Pán nezapomíná dávat.

Svatý otec poté připomněl biblický příběh o vzkříšení dvanáctileté Jairovy dcery, v němž Ježíšovo zvolání "Talitha kum!" (česky: Děvče, pravím ti vstaň) je velmi důležité a stalo se inspirací pro název sdružení rodičů, kterým zemřelo dítě. Poděkoval přítomným za to, že našli ve svých srdcích místo pro toto evangelium a nakonec hosty povzbudil slovy:

"Pán vás nenechá bez útěchy. Dává vám vnitřní jistotu, která je zdrojem pokoje a záruky, že s něhou své lásky vzal vaše děti za ruku a také jim řekl "Talità kum". I vás chce vzít za ruku, abyste ve světle velikonočního tajemství slyšeli jeho hlas, který vám připomíná: Vstaňte, neztrácejte naději, neuhasínejte radost ze života. Všichni ve vašem okolí budou mít radost z toho, že se vám podařilo získat odvahu jít vpřed.“

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry