Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež k umělcům před Koncertem s chudými: Hudba je cestou lásky

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 12. 2025, 14.59
TiskTisk

Den před šestým ročníkem Koncertu s chudými přijal papež Lev XIV. v Apoštolském paláci organizátory a umělce této iniciativy. Akce navazující na ideu papeže Františka je součástí duchovní přípravy na Vánoce a připomíná, že Bůh se v Ježíši Kristu stal chudým, aby byl blízko každému člověku.

image:Image 80/source/orig/79666_64241_0_844.jpeg

Letošní ročník Koncertu s chudými se uskuteční v sobotu 6. prosince v 17.30 v Aule Pavla VI. Program připravuje Římský diecézní sbor tvořený 200 zpěváky pod vedením Mons. Marca Frisiny a Nova Opera Orchestra s 80 hudebníky. Výjimečným hostem letošního ročníku je Michael Bublé, jedna z nejuznávanějších světových hudebních osobností, který vystoupí spolu se svou kapelou. Cílem akce je nejen hudební zážitek, ale také gesto přijetí a úcty vůči lidem, kteří se potýkají s chudobou a osamělostí, pro něž budou při koncertu vyhrazena čestná místa.

Papež ve své promluvě připomněl, že tajemství Vtělení je zjevením lásky, kterou má Otec ke každému člověku. Citoval slova Benedikta XVI. z encykliky Deus caritas est, o tom, jak Bůh v Kristu „hledá ztracené lidstvo“ a přichází jako dítě, aby nesl naše utrpení. „Můžeme srdcem i myslí říci: Bůh je láska,“ zdůraznil Lev XIV. A právě tehdy, když milujeme, se stáváme sami sebou.

Koncert s chudými, jak papež zdůraznil, není jen kulturní událostí ani charitativním gestem. Je především připomínkou Ježíšových slov: „Cokoli jste učinili pro jednoho z těchto mých nejmenších, pro mě jste učinili.“

„Nejde o záležitost dobročinnosti, ale o Zjevení,“ zdůraznil Lev XIV. Setkání s chudými je přímým setkáním s Kristem, který v nich „má stále co říci“. Důstojnost člověka se neměří vlastnictvím, ale vědomím, že je milovaným Božím dítětem. Proto na koncertu patří chudým lidem čestná místa.

Papež připomněl význam hudby v křesťanské liturgii, kde - jak řekl - není pouhým doprovodem, ale prostředkem, který povznáší duši k Bohu. Citoval sv. Augustina: „Zpívejte Pánu – ne však falešně. Zpívejte s uměním!“ A s úsměvem dodal: „Prosím, zítra zpívejte dobře – s uměním, a především od srdce.“ Hudba může být formou lásky a krásy, která vede k Bohu, protože krása je „darem pro celé lidstvo“.

Papež vyjádřil poděkování všem, kdo se na Koncertu s chudými podílejí – kardinálu vikáři Baldovi Reinovi, Mons. Marcu Frisinovi, římskému diecéznímu sboru, orchestru a Nadaci Nova Opera, zpěvačce Sereně Autieriové, Michaelu Bublému a jeho kapele i všem partnerům, kteří umožnili uskutečnění akce.


Focusy

Papež Lev XIV. Advent a Vánoce

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou