Papež katechetům: Sdílejte živou zkušenost víry

Autor: Thaddeus Jones Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 9. 2022, 8.54

Papež František přijal katechety, kteří se účastní třetího Mezinárodního kongresu o katechezi, a povzbudil je, aby předávali živou zkušenost víry a zároveň nezapomínali na své poslání ukazovat druhým lásku Ježíše Krista.

image:Image 17/source/orig/16226_13563_0_844.jpeg

Při pozdravu účastníků shromážděných ve Vatikánu na třetím Mezinárodním kongresu o katechezi, který pořádá Dikasterium pro evangelizaci, papež František vyjádřil radost ze setkání s nimi a vzdal hold jejich mezinárodní rozmanitosti.

Papež zdůraznil velmi důležitou roli, kterou katecheté v církvi hrají, a označil je za "znamení odpovědnosti církve vůči mnoha lidem: dětem, mladým lidem i dospělým, kteří se chtějí vydat na cestu víry". Vysvětlil, že službu katechety ustanovil s vědomím, jak velkou roli může v křesťanském společenství hrát.

Papež František zdůraznil, že na této audienci pozdravil všechny jako katechety, včetně biskupů, kněží a zasvěcených členů mezi nimi, protože všichni jsou katechety. "Pán nás všechny vyzývá, abychom jeho evangelium rozezněli v srdci každého člověka."

Papež se také svěřil, že si středeční generální audienci ve Vatikánu opravdu užívá, protože je to "privilegovaný čas", kdy můžeme společně přemýšlet o Božím slově ve světle církevní tradice a hledat způsoby, jak svědčit o evangeliu v každodenním životě.

Nikdy se neunavme být katechety

Papež povzbudil katechety, aby se ve své službě nikdy neunavili, vyhnuli se katechezi typu "školní přednáška" a snažili se nabízet "živou zkušenost víry, kterou chce každý z nás předat novým generacím".

Připustil, že v současné době je nabízení katecheze náročnou prací, protože zahrnuje hledání nejlepších způsobů, jak zprostředkovat víru různým věkovým skupinám a životním situacím.

Klíčem je, jak poznamenal, mezilidské setkání, které "otevírá srdce" pro slyšení evangelia a přijetí pozvání k životu a růstu v křesťanském životě. Papež zmínil, že nedávno distribuované nové Direktorium pro katechezi nabídne užitečné vodítko zejména v tom, jak obnovit katechezi v diecézích a farnostech.

Katecheze: Setkání s Pánem a jeho přijetí

Papež zdůraznil smysl katecheze a označil ji za "privilegovanou etapu evangelizace", v níž se člověk setkává s Ježíšem Kristem a nechává ho růst v našich životech.

Tématem tohoto třetího mezinárodního kongresu je právě "Katecheta, svědek nového života v Kristu" se zaměřením na třetí část Katechismu katolické církve, připomněl papež. Poznamenal zejména to, co katechismus říká o tom, jak být skutečně svědky tohoto nového života.  "Když věříme v Ježíše Krista, podílíme se na jeho tajemstvích a zachováváme jeho přikázání, sám Spasitel přichází, aby v nás miloval svého Otce a své bratry, našeho Otce a naše bratry. Jeho Osoba se stává díky Duchu živým a vnitřním pravidlem našeho chování (Katechismus katolické církve, č. 2074)".

Proto nám Ježíš dal přikázání, "abyste se navzájem milovali, jako jsem já miloval vás", řekl papež, protože pravá láska pochází od Boha a Ježíš ji zjevil tajemstvím své přítomnosti mezi námi, svým kázáním, zázraky a zejména svou smrtí a zmrtvýchvstáním.

"Kristova láska zůstává jako pravé a jediné přikázání nového života, který křesťan s pomocí Ducha svatého den za dnem uskutečňuje na cestě, která nikdy nekončí."

Návrat ke zdroji lásky

Na závěr papež připomněl, že katecheté jsou "povoláni k tomu, aby zviditelňovali a zpřítomňovali osobu Ježíše Krista, který miluje každého z vás", provázeli náš život a pomáhali nám rozlišovat v našem morálním jednání.

"Nikdy se neodvracejte od tohoto zdroje lásky, protože je podmínkou toho, abychom byli šťastní a plní radosti vždy a navzdory všemu. Je to nový život, který v nás vzklíčil v den křtu a který máme povinnost sdílet se všemi, aby mohl v každém člověku růst a přinášet ovoce."

Papež krátce vyprávěl i o katechistech, kteří se významně podíleli na jeho vlastní životní cestě a cestě víry. Zvláště vzdal hold starší sestře Dolores, která ho učila, když byl mladý, a na kterou dnes s láskou vzpomíná pro její obětavost, péči a stopu, kterou v něm zanechala a pomohla mu v jeho životě víry. Povzbudil katechety, aby nikdy nepřehlíželi dobrou práci a vliv, který mohou ve své vlastní službě zanechat na druhých, jako to udělala s. Dolores u něj.

Papež František pak všem katechetům dal své požehnání a svěřil je na přímluvu Panny Marie a všech katechetů-mučedníků.

Papež František Pastorace

image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Laudate Deum