Papež: Kéž vražda otce Richarda neodrazuje od hlásání evangelia v Kongu

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace16. 2. 2022, 16.48

Papež František při generální audienci pozdravil řeholníky z řádu menších řeholních kleriků a připomněl jejich mladého spolubratra, otce Richarda Masiviho, který byl zabit 2. února v Demokratické republice Kongo po skončení bohoslužby v Den zasvěceného života. „Kéž smrt otce Richarda, oběti neospravedlnitelného a politováníhodného násilí, neodradí jeho rodinu, jeho řeholní rodinu a celé křesťanské společenství tohoto národa, aby navzdory těžkostem byli hlasateli a svědky dobra a bratrství a napodobovali příklad Ježíše, dobrého pastýře,” řekl František.

Otec Richard Masivi byl 2. února zastřelen neznámými ozbrojenci v Busese v Severním Kivu. Šestatřicetiletý konžský řeholník se vracel autem do své farnosti svatého Michaela Archanděla v Kaseghe v diecézi Butembo-Beni poté, co odsloužil mši v Kanyabayonga. Otec Richiard vystudoval na keňské Tazanga University College, spravované více než dvěma desítkami řeholními společnostmi, a na kněze byl vysvěcen v únoru 2019.

Konference vyšších představených Demokratické republiky Kongo vyzvala občanské orgány, aby “vraždu objasnily a zajistily bezpečnost pokojných občanů, kteří jsou v celé zemi vystaveni četným útokům, a zejména zasvěcených osob, které zasvětily svůj život službě Božímu lidu". Podle místních zdrojů nebyl otec Richard okraden. Vedle jeho těla byl nalezen také mobilní telefon. Mezi stopami, které vyšetřovatelé prověřují, je i jedna, která vede k takzvaným Spojeneckým demokratickým silám, fundamentalistické skupině napojené podle místních zdrojů na tzv. Islámský stát. Na stejném místě, kde byl zavražděn otec Richard, byl v listopadu 2010 zabit také otec Christian Bakulene, který se vracel na motorce do své farnosti.

V oblasti Butembo došlo rovněž v poslední době k několika útokům tzv. Spojeneckých demokratických sil, fundamentalistické skupiny napojené na tzv. Islámský stát. Jak připomněl místní biskup Melchisédec Sikuli Paluku, v loňském roce regionem Severní Kivu otřáslo několik teroristických útoků. Ozbrojené skupiny zničily "školy a nemocnice". "Zabíjeli dokonce nemocné upoutané na lůžko." "Mnozí byli svědky zabití svých rodičů" a celé vesnice "byly srovnány se zemí".

Řád menších řeholních kleriků

Řád menších řeholních kleriků založili v roce 1588 kněží Giovanni Adorno, svatý František Caracciolo a Fabrizio Caracciolo. Zaměřovali se na kněžskou službu, misie a kázání a na skutek milosrdenství, zejména péči o nemocné a vězně. Zvláštním rysem následovníků sv. Františka Caracciola je modlitební řetězec, totiž nepřetržitá modlitba, při níž se v každou denní či noční hodinu tito řeholníci střídají. Komunity menších řeholních kleriků působí kromě Demokratické republiky Kongo také v Keni, na Filipínách, v Německu, Indii, Itálii a ve USA.

Pronásledování křesťanů Papež František

image:Image Kvítky svatého Františka