Papež kněžím římské diecéze: Jsme v misijní zemi!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 1. 2024, 16.44

Papež František se dnes, 13. ledna, setkal v Lateránské bazilice s více než s osmi stovkami kněží římské diecéze. Vyzval je, aby vydávali o Kristu věrohodné svědectví a také je požádal, aby jejich kázání byla stručná, ale přímočará.

image:Image 50/source/orig/49213_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-103.jpeg
Vatican Media

"Misionářská země". Tak popsal papež František v sobotu ráno římskou diecézi, když se, jak bývá každý rok zvykem, sešel ve městské katedrální bazilice sv. Jana v Lateránu s římským klérem. Římský biskup se obrátil na své kněze, diecézní i řeholní, a stálé jáhny s výzvou k evangelizaci celého církevního společenství. Rovněž oznámil, že po pauze vynucené pandemií covid-19 obnoví návštěvy farností římské diecéze. Setkání, které trvalo asi tři hodiny, proběhlo podle prohlášení "v srdečné atmosféře otevřeného a důvěrného dialogu".

Po dopolední modlitbě pozdravil papeže kardinál De Donatis, diecézní vikář, a dal prostor přítomným kněžím pro otázky. Vyzval je, aby je kladli svobodně a upřímně. Papež František zodpověděl nakonec asi 30 dotazů, hovořil o nutnosti evangelizace v pohanském kontextu a zdůraznil význam věrohodného svědectví. Reagoval také na otázky týkající se žehnání homosexuálním párům. Uvedl, že učení o svátosti manželství mezi mužem a ženou se nijak nezměnilo a dodal, že se žehná lidem, nikoliv hříchu. Na otázku kněze afrického původu uvedl, že africká kultura tato požehnání nepřijímá, protože na tomto kontinentě panuje jiná "citlivost". Dodal, že si to vyjasnili s kardinálem Fridolinem Ambongem, arcibiskupem z Kinshasy a předsedou SECAM (Sympozium biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru).

Papež František si také postěžoval, že mnozí nečtou dobře církevní texty. "Je třeba dobře naslouchat," zdůraznil a poznamenal, že konflikty je nutné zvládat, a ne je skrývat. Papež poté vyzval římské kněze, aby vždy odpouštěli. "Já vždy odpouštím, člověk musí být vždy milosrdný." Na závěr papež František připomněl, že homilie by měla být krátká, asi 7-8 minut, přímočará a musí vystihovat ducha Božího slova.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Život z víry