Papež kondoloval k přírodním neštěstím v Maroku a Brazílii

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 9. 2023, 16.32

Papež František vyjádřil zármutek nad stovkami obětí zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály, které zasáhlo oblast marockého Marrákeše a zabilo více než tisíc lidí. Papež rovněž v jiném telegramu podepsaném kardinálem Parolinem vyjadřuje svou blízkost obětem cyklonu, který v posledních dnech zasáhl jižní oblasti Brazílie a vyžádal si více než 40 mrtvých a asi 50 pohřešovaných.

image:Image 41/source/orig/40382_26817_0_844.jpeg

Papež František vyjadřuje zármutek nad stovkami obětí zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály, které prudce zasáhlo oblast marockého Marrákeše: zatím se hovoří o více než tisícovce mrtvých a více než dvanácti stech zraněných. V telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem papež uvedl, že je touto přírodní katastrofou zarmoucen, a ujistil o své modlitbě a hluboké solidaritě s těmi, kterých se tato tragédie dotkla na těle i v srdci. Papež se modlí za mrtvé, za uzdravení zraněných a za útěchu těch, kteří truchlí nad ztrátou svých blízkých a svých domovů. Svatý otec se modlí k Nejvyššímu, aby podpořil Maročany v této zkoušce, a všem vyprošuje Boží požehnání na znamení útěchy.

Počet mrtvých stoupá

První otřesy zemětřesení nastaly v pátek 8. září ve 23:11 hodin. Epicentrum se nacházelo 16 kilometrů od vesnice Tata N'Yaaqoub v oblasti Marrákeše. Počet obětí se z hodiny na hodinu zvyšuje, na sociálních sítích a zpravodajských webech kolují fotografie a videa zničených domů a lidí v ulicích. Ze země přichází výzva k naléhavému dárcovství krve.

Záplavy v brazilském státě Rio Grande do Sul

Solidaritu a modlitby vyjádřil papež František také v telegramu podepsaném státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a zaslaném Leomaru Brustolinovi, arcibiskupovi ze Santa Maria a předsedovi 3. jižního regionu Národní biskupské konference Brazílie. V důsledku silných dešťů, které v posledních dnech zasáhly stát Rio Grande do Sul, zemřelo 41 lidí, 46 je pohřešovaných a 223 zraněných. Celkem 11 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy. Mnoho budov bylo zničeno a města zaplavena, celkově je postiženo 87 obcí.

Papež, uvádí se v textu telegramu, s otcovskou starostlivostí uděluje požehnání všem postiženým záplavami a ujišťuje všechny biskupy regionu o modlitbách za věčný pokoj obětí a modlitbách za všechny, kteří přišli o své domovy, v naději, že obnova lokalit proběhne rychle a účinně.

Papež František Církev a společnost