Migranti a uprchlíci jsou svědky naděje v temném světě poznamenaném válkami, nespravedlností a nerovností. Připomíná papež Lev XIV. v poselství ke 111. světovému dni migrantů a uprchlíků. Ten se letos bude slavit ve dnech 4.–5. října v rámci Jubilea migrantů.
Papežské poselství, zveřejněné v pátek 25. července, podtrhuje význam solidarity s miliony lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy kvůli pronásledování, násilí či chudobě. Podle údajů OSN bylo ke konci roku 2024 na celém světě více než 123 milionů nuceně vysídlených osob.
Papež začíná své poselství konstatováním, že svět dnes čelí hrozivým výzvám: zbrojení, klimatická krize, rostoucí ekonomická nerovnost. Tyto faktory nejen prohlubují globální nejistotu, ale zároveň přispívají k nucené migraci milionů lidí.
Zvláštní pozornost papež věnuje varování před sobectvím národů a komunit, které místo globální solidarity sledují výhradně své vlastní zájmy. „Je důležité, aby v lidských srdcích rostla touha po budoucnosti pokoje a úcty k důstojnosti všech,“ píše papež a připomíná, že taková budoucnost je součástí Božího plánu.
Pro církev jsou migranti a uprchlíci „svědky naděje“. Papež upozorňuje, že právě jejich vytrvalost, odvaha a důvěra v Boha v těžkých podmínkách ukazují světu, že lepší budoucnost je možná. Přirovnává jejich zkušenost k putování izraelského lidu pouští a zdůrazňuje, že i dnes migrantům víra dává sílu čelit rizikům a utrpení na cestách. „Uprostřed válek a nespravedlnosti, i když se zdá, že je vše ztraceno, jejich odvaha vydává hrdinské svědectví o víře, která vidí dál, než dokážou naše oči, a dodává sílu postavit se tváří v tvář smrti,“ píše papež.
Papež zároveň připomíná, že i hostitelské komunity mají zásadní roli – když přijímají migranty a uprchlíky, stávají se samy znamením naděje. „Migranti jsou pak rozpoznáni jako bratři a sestry, členové jediné lidské rodiny, kteří mohou rozvíjet své dary a aktivně se zapojit do života společnosti,“ uvádí papež.
Na duchovní rovině papež zdůrazňuje, že migranti připomínají církvi její podstatu „putujícího Božího lidu“. Varuje před rizikem „zakořenění“ a pohodlnosti, která může vést k duchovní vyprahlosti. Právě katoličtí migranti mají podle něj zvláštní úkol stát se „misionáři naděje“ v zemích, které je přijímají.
„Své misijní poslání uskutečňují tím, že žijí víru v každodenním životě, navazují mezináboženský dialog a otevírají nové cesty víry tam, kam Kristovo poselství ještě neproniklo,“ uvádí papež a vyzývá k větší spolupráci mezi církvemi, aby migranti dostali náležitou duchovní podporu.
„Jejich duchovní zápal a vitalita mohou oživit farnosti, které trpí únavou a nedostatkem života. Jejich přítomnost je Božím požehnáním, příležitostí otevřít se milosti, která přináší nové síly a naději církvi,“ uzavírá papež Lev XIV.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce
Český překlad posleství se připravuje.