Papež: Migranti mají právo na svobodné rozhodnutí, zda migrovat či nikoli

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 3. 2023, 10.03

Dikasterium pro integrální lidský rozvoj zveřejnilo téma příštího Dne migrantů a uprchlíků, který se bude slavit 24. září.

image:Image 26/source/orig/25679_22252_0_844.jpeg
Papež František při návštěvě střediska pro migranty

Každý migrující člověk má kromě svého statusu právo, které se téměř nikdy nebere v úvahu: právo nemigrovat. Neopustit svůj domov, svou zemi, své společenství. Na tento aspekt upozorní papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který připadá na 24. září a je 109. v pořadí.

„Svobodně zvolit, zda migrovat, nebo zůstat“, tak zní téma tohoto dne, s kterým dnes seznámilo vatikánské Dikasterium pro integrální lidský rozvoj s výslovným „záměrem podpořit úvahy o tomto právu, které dosud nebylo kodifikováno na mezinárodní úrovni: právo nemuset migrovat, jinými slovy právo moci zůstat ve své vlastní zemi“.

„Právo zůstat“, uvádí se v tiskovém sdělení dikasteria, „je přednější a hlubší než právo emigrovat“ a týká se „možnosti podílet se na společném dobru, práva na důstojný život a přístupu k udržitelnému rozvoji“. Je to právo, které by stejně jako ostatní mělo požívat mezinárodní ochrany „prostřednictvím skutečného uplatňování spoluodpovědnosti“.

V příštích měsících proto vatikánské dikasterium v rámci přípravy na tento den povede „komunikační kampaň zaměřenou na podporu hlubšího porozumění tématu papežského poselství prostřednictvím multimediálních pomůcek, informačních materiálů a teologických úvah“, informuje se v tiskovém prohlášení.

Papež František Pomoc uprchlíkům

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František