Papež svatořečil zakladatele skalabriniánů a salesiánského lékárníka

Autor: Sophie Peeters Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 10. 2022, 18.03

Papež František v neděli na Svatopetrském náměstí předsedal mši svaté, při které byl kanonizován biskup Giovanni Battista Scalabri a salesián Artemid Zatti. V homilii připomněl, jak tito svatí muži žili jako příklad inkluzivní církve, a povzbudil věřící, aby se znovu naučili pokorně děkovat za svůj život a Boží přítomnost v něm.

image:Image 18/source/orig/17509_dsjbvadv.jpeg
Papež František čte homilii při kanonizační mši svaté na Svatopetrském náměstí. (Vatican media)

Papež František se ve své homilii zamýšlel nad Lukášovým evangeliem, které vypráví příběh deseti malomocných, kteří poté, co žádali Ježíše o milosrdenství, byli uzdraveni. Pouze jeden Samaritán si však své uzdravení uvědomil, vrátil se "a velikým hlasem velebil Boha" (Lk 17,15). Papež vyzval věřící, aby se zamysleli nad dvěma aspekty evangelia: společnou cestou a díkůvzdáním.

Kráčet společně

"Malomocenství," poznamenal papež František, "je nemoc, která izoluje nemocné od ostatních a nutí ty, kdo touto nemocí trpí, zůstávat spolu na "okraji společenského, a dokonce i náboženského života".

Tento obraz solidarity uvnitř opuštěnosti bychom měli reflektovat i my: pokud dokážeme rozpoznat svou vlastní nemoc jako hříšníci, kteří potřebují velké milosrdenství Boha Otce, pak se můžeme znovu stát bratry a sestrami, "vědomi si toho, že všichni jsme vnitřně zranitelní a potřebujeme uzdravení".

Společné putování je základním kamenem církve a můžeme se na něj ptát sami sebe: zda jsme ve svém vlastním životě v rodině, na pracovišti a tam, kde trávíme čas, skutečně schopni naslouchat a být otevření a inkluzivní vůči všem "ve službě evangeliu".

Ve své homilii papež vyzval, abychom "byli vždy inkluzivní" v církvi i ve společnosti, "která je stále poznamenána mnoha formami nerovnosti a marginalizace". Mimo to papež František uvedl, že vyloučení migrantů v dnešní církvi a společnosti je "skandální" a "zločinné".

Naučit se děkovat Bohu

V evangeliu se pouze jeden malomocný, když si uvědomil, že je uzdraven, vrátil zpět, aby chválil Boha a projevil vděčnost. Ostatní šli dál svou cestou.

Papež František řekl, že je to právě Samaritán, který se odváží vrátit k Ježíši, aby s ním navázal vztah a "vkročil na cestu díkůvzdání": "Je to Samaritán, který se odváží vrátit k Ježíši, aby s ním navázal vztah. Samaritán si uvědomil, že sám Ježíš je "důležitější než uzdravení, které dostal."

To může být pro nás velkým ponaučením, pokračoval papež, protože tak často podléháme "ošklivé duchovní nemoci", kdy všechno, včetně našeho vztahu s Bohem, považujeme za samozřejmost. Schopnost děkovat nám spíše umožňuje rozpoznat Boží přítomnost v našem životě a důležitost druhých, našich rodin. "Nezapomínejme tedy, prosím, na tato klíčová slova: děkuji!"

Dva svatí muži víry

Papež František připomněl příklady dvou nových svatých a řekl, že každý z těchto dvou svatých mužů nám připomíná, "jak je důležité kráčet společně a umět děkovat". Oba zasvětili své životy církvi, která je inkluzivní a bez bariér, neboť svatý Scalabrini se velmi staral o migranty a svatý Zatti se velmi staral o nemocné a bral na sebe rány druhých.

Papež poznamenal, že dnes v Evropě působí jedna migrace "tolik bolesti", a to migrace Ukrajinců prchajících před válkou. Na závěr papež povzbudil, abychom prosili svaté, aby nám pomohli "jít společně, bez zdí rozdělení", abychom byli schopni "pěstovat onu ušlechtilost ducha", tedy vděčnost.

redakčně zkráceno

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Velká vánoční kniha
Velká vánoční kniha Anselm Grün