Papež myslí za Turecko, oběti zemětřesení v Sýrii, Ukrajinu a cyklon na Novém Zélandu

Autor: Deborah Castellano Lubov Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 2. 2023, 19.10

Papež František po nedělní modlitbě Anděl Páně vyzval k pomoci všem, kdo trpí a umírají v důsledku ničivých zemětřesení v Turecku a Sýrii, kde počet obětí stoupá k 50 000, války na Ukrajině a cyklonu na Novém Zélandu.

Papež František v neděli v poledne během promluvy při modlitbě Anděl Páně ve Vatikánu znovu vyzval k pomoci těm, kteří trpí následky zemětřesení, jež zasáhlo Turecko a Sýrii, války na Ukrajině a ničivého cyklonu na Novém Zélandu.

V promluvě k asi dvaceti tisícům lidí shromážděných na Svatopetrském náměstí papež řekl, že jeho myšlenky v tuto chvíli směřují k národům těchto zemí, těžce postižených přírodními katastrofami a válkou, které si vyžádaly tisíce obětí a zraněných.

"Ježíšova láska," řekl, "nás žádá, abychom se nechali zasáhnout situací těch, kteří jsou zkoušeni."

"Myslím především na Sýrii a Turecko, na mnoho obětí zemětřesení, ale také na každodenní dramata drahého ukrajinského lidu a tolika národů, které trpí kvůli válce... chudobě, nesvobodě nebo devastaci životního prostředí ...."

Jedná se o další z výzev Svatého otce na pomoc obětem zemětřesení a lidem trpícím válkou na Ukrajině.

Tento pátek 24. února uplyne rok od začátku ničivé války, která si vyžádala nespočet obětí, rok plný výzev papeže Františka k míru, pomoci a ukončení násilí.

Obnovená výzva pro oběti zemětřesení v Turecku a Sýrii

Co se týče zemětřesení, papež již mnohokrát vyzval k pomoci a modlitbám za trpící obyvatele těchto zemí a sám poslal pomoc prostřednictvím Dikasteria pro službu charity.

V minulosti řekl: "S dojetím se za ně modlím a vyjadřuji svou blízkost těmto národům, rodinám obětí a všem, kteří trpí touto ničivou katastrofou." Papež poděkoval těm, kteří se snaží přinést pomoc, a povzbudil všechny k solidaritě s těmito územími, "z nichž některá již byla zničena dlouhou válkou".

Začátkem minulého týdne zasáhla jihovýchodní Turecko dvě zemětřesení, která zdevastovala rozsáhlá území v této zemi i v sousední Sýrii. Zemětřesení svrhla stovky budov a zabila tisíce lidí. Počet obětí se šplhá k 50 000.

Největší přírodní katastrofa na Novém Zélandu v tomto století

"Jsem nablízku," zdůraznil také papež, "obyvatelům Nového Zélandu, které v posledních dnech zasáhl ničivý cyklón."

"Bratři a sestry, nezapomínejme na ty, kdo trpí, a naše láska ať je pozorná, ať je to konkrétní láska!"

Počet obětí cyklonu "Gabrielle" na Novém Zélandu se v neděli vyšplhal na 11. Týden poté, co bouře zasáhla severní ostrov země, zůstávají tisíce lidí nezvěstných.

Podle agentury Reuters cyklon zasáhl nejsevernější oblast ostrova 12. února, postupoval po východním pobřeží a způsobil rozsáhlou spoušť.

Premiér Chris Hipkins označil Gabrielle za největší přírodní katastrofu Nového Zélandu v tomto století.

Papež František Válka na Ukrajině Církev a společnost

image:Image Pronásledování křesťanů v antice