Papež na synodě: Duch Svatý je hlavním hybatelem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 10. 2023, 8.02

Papež František připomněl synodálnímu shromáždění, že Duch Svatý je jeho hlavním hybatelem, a všem srdečně poděkoval na závěrečném zasedání XVI. řádného generálního shromáždění synody o synodalitě, které v neděli 29. října ve Vatikánu skončí mší svatou.

image:Image 45/source/orig/44193_synod-2345.jpeg
Foto: Synod.va

Svatý otec na úvod závěrečného shromáždění synody poděkoval všem, kteří sehráli klíčovou roli v synodálním shromáždění. "Chci vám připomenout, že hybatelem této synody je Duch Svatý, a proto vám doporučuji, abyste si s sebou odnesli text svatého Basila, který pro nás připravil otec Davide Piras: rozjímejte o něm, může nám pomoci. Chci poděkovat každému z vás za vaši práci," dodal dále papež.

Tisková konference

Na večerní tiskové konferenci po schválení závěrečné zprávy představitelé synody novinářům zprostředkovali své osobní zkušeností ze synody.

Kardinál Mario Grech, generální sekretář biskupské synody, poznamenal, že tato synoda vytvořila více společného prostoru. Došlo k vzájemnému naslouchání a sdílení mnoha lidí, kteří si navzájem otevřeli svá srdce. Poznamenal, že to je hlavním plodem práce synody, která bude pokračovat i v budoucnu, a církve, která se snaží, aby nikdo nebyl vyloučen.

Kardinál Jean-Claude Hollerich, SJ, lucemburský arcibiskup a generální zpravodaj synody, pak hovořil o proměně, k níž došlo, když se účastníci synody navzájem poznali a vyslechli si své příběhy. Smysl pro společenství a pro to, že jsme Ježíšovými učedníky, se stal silným při pohledu na to, jak by Pán reagoval na různé situace, o nichž se diskutovalo. Popsal také, jak účastníci objevili radost, kterou si odnášejí domů se srdcem plným naděje.

P. Giacomo Costa, SJ, sekretář biskupské synody, připomněl, jak modlitba za jednotu, pronášená každý den, odrážela krásu toho, co účastníci zažívali. Církev a všichni její členové jsou jedno v Pánu, což je dar pro celou církev a lidstvo, zejména s ohledem na svět poznamenaný rozdělením a válkou. Dar jednoty, který zažili, a bohatství sdílených názorů ukazují, že je možné, aby se lidé různých kultur sešli, diskutovali a byli otevřeni zkušenostem druhých, což je proces, který přinese mnoho ovoce.

Synodální shromáždění v sobotu 28.října hlasovalo o souhrnné zprávě a v neděli 29.října bude tato fáze synody oficiálně ukončena mší svatou v bazilice sv. Petra, které bud předsedat papež František.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Synoda 2021–2024