Papež: Násilí nic nevyřeší, ale jen stupňuje zbytečné utrpení

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 6. 2022, 14.44

V závěru generální audience papež František připojil dvojí apel – připomněl oběti zemětřesení v Afghánistánu a vraždu dvou jezuitských kněží v Mexiku. Sdělil zároveň, že děti, které se s ním svezly na papamobilu, pocházejí z Ukrajiny a byly dočasně přijaty v jedné římské základní škole.

image:Image 14/source/orig/13304_10335_0_844.jpeg

Silné zemětřesení, které včera zasáhlo Afghánistán, má podle dosavadní bilance na svědomí nejméně devět set obětí a stovky zraněných. Jeho epicentrum se nacházelo na jihovýchodě poblíž hranic s Pákistánem. Papež ve svém apelu varoval před humanitární katastrofou.

„Nedávné zemětřesení v Afghánistánu zapříčinilo množství škod a vyžádalo si oběti na lidských životech. Vyjadřuji svou blízkost zraněným a všem postiženým, zejména se modlím za ty, kteří přišli o život a ztratili své blízké. Přeji si, aby se za pomoci všech stran zmírnilo utrpení drahého afghánského národa.“

Papež zároveň vyjádřil bolest a zděšení nad vraždou dvou jezuitských spolubratrů v Mexiku. Předvčerem byli v Cerocahui v Tarahumaře zavražděni jezuitští otcové Javier Campos SJ a Joaquín Mora SJ, když se snažili bránit muže, který hledal útočiště v kostele a který byl pronásledován ozbrojenou osobou. Stalo se tak v kontextu násilí, které tato země zažívá.

„Kolik vražd Mexiko zažívá! Jsem láskou a modlitbou nablízku tamnímu katolickému společenství, které postihla tato tragédie. Ještě jednou opakuji, že násilí problémy nevyřeší, ale jen stupňuje zbytečné utrpení“, zdůraznil Svatý otec a vysvětlil, že dnešní generální audience se zúčastnily ukrajinské děti, které nyní žijí v Římě.

„Nezapomínejme na Ukrajinu. Neztrácejme z paměti utrpení onoho trýzněného národa“.

V samém závěru, v pozdravu k italským poutníkům, papež poukázal na blížící se slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a památku Neposkvrněného Srdce Panny Marie.

„Slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, příští pátek, a památka Neposkvrněného Srdce Panny Marie, které bude církev slavit v příštích dnech, se dožadují toho, abychom se shodovali s milosrdnou Kristovou láskou a vyzývají nás, abychom se v důvěře svěřili přímluvě Pánovy Matky.“

Papež František

image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František