Papež: Nebráním se cestě do Argentiny

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 3. 2023, 7.44

Papež František uvedl v hodinovém rozhovoru pro argentinský zpravodajský portál Infobae, který se uskutečnil u příležitosti 10. výročí jeho pontifikátu, že se nevyhýbá cestě do Argentiny. Cestu do své vlasti již údajně jednou plánoval, avšak neuskutečnila se, protože se kryla s politickými volbami. Nyní však otevřeně prohlásil, že chce svou rodnou zemi navštívit.

image:Image 26/source/orig/25085_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-46.jpeg
Vatican Media

Když papež hovořil o Latinské Americe, zmínil mimo jiné situaci v Nikaragui, kde režim Daniela Ortegy vede nelítostnou válku proti církvi. Před rokem byl vyhoštěn nuncius, nedávno byla zrušena Charita a katolické univerzity, zakázána postní procesí a biskup Rolando Álvarez byl odsouzen k 26 letům vězení.

Nikaragua jako za Hitlerovy diktatury

"Při vší úctě si myslím, že tamní vůdce je nevyrovnaný člověk. Uvěznili biskupa, velmi seriózního a schopného člověka. Chtěl vydat svědectví a odmítl se nechat vyhostit...Je to jako návrat komunistické diktatury z roku 1917 nebo Hitlerovy diktatury z roku 1935. Prosazování těchto velmi tvrdých anebo ještě hrubších diktatur na půdu této země.”

František se zmínil také o válce na Ukrajině, připustil, že v současné době se o obnovení míru v zemi snaží mnoho různých vlád. Zmínil iniciativy indického premiéra Módího a také úsilí Izraele. "Nevíme však, kam to povede," dodal papež. Zopakoval také, že nesmíme zapomínat ani na mnoho dalších konfliktů, které dnes ve světě probíhají.

V pasáži věnované soukromému životu, papež potvrdil, že nepoužívá mobilní telefon ani počítač. V Buenos Aires používal psací stroj, ale od svého příjezdu do Říma píše pouze rukou. Prozradil také, že nesleduje televizi, protože to slíbil Panně Marii.

Na televizi se nedívám od roku 1990, dal jsem slib.

"Bylo to 15. července 1990, díval jsem se s komunitou na televizi a byly tam věci, ze kterých bolelo srdce. Ne nějaké hříšné věci, ale obsah, který vede k relativizaci a v důsledku toho srdce oslabuje. Vstal jsem, protože se mi to nelíbilo a odešel jsem velmi rozrušen. Druhý den, 15. července, jsem při mši svaté na památku Panny Marie Škapulířové pocítil, že od této chvíle se už nebudu dívat na televizi. A bylo to vyřízeno, tečka. Řekl jsem si dost a dal jsem slib.” František nicméně dodává, že naprosto důsledný není. Ještě v Argentině sledoval například nástup prezidentqa do úřadu nebo leteckou tragedii v roce 1999. „Občas se podívám na něco krátkého, ale v podstatě se na televizi vůbec nedívám."

Papež František

image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František