Papež: Nezapomínejme na drama Sýrie a křesťanů na Blízkém východě

Autor: Tiziana Campisi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 6. 2022, 12.14

Ve svém projevu k synodě Melchitské řeckokatolické církve František připomněl milovanou a umučenou zemi, "tisíce mrtvých a zraněných", "miliony uprchlíků uvnitř i v zahraničí", vyjádřil obavy o přežití věřících v oblasti a vyzval, že je třeba najít spravedlivé a nestranné řešení dramatu.

image:Image 14/source/orig/13261_10177_0_844.jpeg

František se opět v jedné ze svých promluv vrátil k válce v Sýrii. Stalo se tak v knihovně Apoštolského paláce, kde se setkal se členy biskupské synody Antiochijského patriarchátu Melchitské řeckokatolické církve, která si pro své výroční zasedání vybrala Řím. A papež nezapomněl ani na křesťany na Blízkém východě.

Pozornost pro milovanou a sužovanou Sýrii

Papež připomněl modlitební vigilii za mír, která se konala 7. září 2013, v prvním roce jeho pontifikátu, kdy se zrodil výraz "milovaná a umučená Sýrie", a obrátil své myšlenky k "tisícům mrtvých a zraněných", k "milionům uprchlíků uvnitř i v zahraničí", a zvážil také "nemožnost zahájit nezbytnou obnovu". Svěřil se, že ho zasáhly příběhy mladých Syřanů, kteří přišli do Itálie a kteří si v sobě nesou drama toho, co zažili a viděli, a "pohled, téměř zbavený naděje, neschopný snít o budoucnosti" své země.

Nesmíme dopustit, aby se z očí a srdcí mladých lidí a rodin vytratila i ta poslední jiskřička naděje! A proto znovu vyzývám všechny, kteří mají odpovědnost v zemi i v mezinárodním společenství, aby bylo dosaženo spravedlivého a nestranného řešení dramatu v Sýrii.

Vydávání svědectví o Kristově jménu v "tekutých" společnostech

Při pohledu na současný svět a dnešní společnosti, "které některé analýzy označují za "tekuté", s volnými vazbami, které násobí osamělost a opuštěnost těch nejkřehčích", pak papež vyzval křesťanské společenství, aby "vydávalo svědectví jménu Krista, původce a dovršitele naší víry".

Synodální styl církve

František se obrátil na biskupy, kteří stojí v čele katolíků byzantského obřadu přítomných zvláště na Blízkém východě, a vyzval je ke svědectví, které je "hrdinské, velkorysé, ale stále potřebuje být postaveno do Božího světla, aby se mohlo očistit a obnovit", a vyzval preláty, aby si položili otázku "o stylu synody", o "schopnosti žít společenství modlitby a úmyslů" mezi sebou a s patriarchou a také s kněžími, jáhny, řeholníky a řeholnicemi a laickými věřícími.

Melchitská řeckokatolická církev ve světě

K tématu melchitských řeckokatolických eparchií roztroušených po celém světě papež poznamenal, že představují "výzvu, církevní, ale také kulturní a sociální, která není bez obtíží a překážek", a zároveň velkou příležitost "zůstat zakořeněný ve vlastních tradicích a kořenech", ale otevřený "naslouchat době a místům", v nichž se člověk nachází, "odpovědět na to, co Pán žádá dnes".

Doporučení biskupské synodě církve Antiochijského melchitského řeckokatolického patriarchátu

"V rámci synody vás povzbuzuji, abyste vykonávali své kompetence s velkou moudrostí," dodal papež, který také v souvislosti s volbou biskupů vybídl, aby "vždy dobře uvažovali a modlili se k Duchu svatému" při přípravě "materiálů a informací o různých kandidátech, překonávali jakoukoli logiku stranickosti a vyvažování mezi řeholními řády z nichž pochází."

Vyzývám vás - a děkuji vám za nasazení, které do toho vkládáte -, aby tvář církve, kterou Kristus vykoupil svou krví, zářila a abyste se vyhýbali rozkolům a reptání, které nedělají nic jiného, než že pohoršují maličké a rozptylují vám svěřené stádo.

Nakonec František znovu zopakoval doporučení, které mu leží na srdci: vyvarovat se "tlachání". A doporučil uchýlit se k bratrskému napomínání a upřímnému dialogu, nikdy nepomlouvat druhé - což je rakovina, která ničí církev - a místo toho usilovat o jednotu.

(pb)

Pronásledování křesťanů