Papež: Obětaví kněží jsou živým znamením Ježíšovy přítomnosti ve světě

Autor: Krzysztof Bronk Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 3. 2023, 16.20

Papež František přijal dnes na audienci komunitu vyššího kněžského semináře P. Marie v Clevelandu. "Církev potřebuje kněžskou velkorysost, aby lidé viděli, že Bůh je stále s nimi," řekl mimo jiné budoucím kněžím ze Spojených států.

image:Image 25/source/orig/24877_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-43.jpeg
Vatican Media

Svatý otec ve své promluvě zmínil probíhající synodální proces. Poznamenal, že to, co tvoří podstatu tohoto procesu - naslouchání, setrvávání ve společenství a svědectví - jsou postoje, které jsou důležité i pro budoucí kněze. Nejdůležitější je však naslouchat Bohu.

Naslouchání Bohu v tichu před svatostánkem

"Naslouchání - především Pánu. Víme, že sami nic nezmůžeme, neboť 'nestaví-li dům Hospodin, marně se namáhají stavitelé' (Ž 127,1). Toto vědomí nás vybízí, abychom každý den svého života vytvářeli prostor pro Pána, rozjímali o jeho slově, s pomocí duchovního vůdce hledali světlo pro svou cestu a především trávili čas s ním v modlitbě a naslouchali mu v tichu před svatostánkem. Nikdy nezapomínejte, jak je důležité stát před Pánem a naslouchat tomu, co vám chce říci. Naslouchání Božímu hlasu v hloubi srdce a rozlišování jeho vůle je skutečně nezbytné pro náš vnitřní rozvoj, zejména když stojíme před naléhavými a obtížnými úkoly. V tomto ohledu vám už život v semináři dává příležitost vypěstovat si návyk modlitby, který vám poslouží ve vaší budoucí službě. Naslouchání Pánu zároveň spočívá také v tom, že ve víře odpovídáte na vše, co vám zjevil a co vám církev sděluje, abyste mohli autenticky a radostně učit a hlásat druhým pravdu a krásu evangelia."

Církev potřebuje vaši velkorysost a nadšení

František ve své promluvě kladl zvláštní důraz na komunitní rozměr. Čas seminární formace má podle něj pomoci utvářet vztahy s biskupem, kněžími a laiky zapojenými do pastorace v diecézi. Papež poznamenal, že dobrý pastýř musí vždy kráčet se svým stádcem a nikdy se od něj neoddělovat. Tímto způsobem se kněz stane živým znamením Ježíšovy přítomnosti ve světě.

"Kéž vás léta strávená v semináři připraví na úplné zasvěcení se Bohu a jeho svatému lidu, v lásce žité v celibátu a s nerozděleným srdcem. Církev potřebuje vaše nadšení, potřebuje vaši velkorysost a horlivost, abyste všem ukázali, že Bůh je stále s námi ve všech okolnostech života. Modlím se, abyste v různých formách výchovného a charitativního apoštolátu, do kterých jste již zapojeni, byli vždy znamením církve, která vychází ven, svědčí a sdílí milosrdnou Ježíšovu lásku se všemi členy lidské rodiny, zejména s chudými a potřebnými."

Papež František Život z víry

image:Image Žijeme v době papeže Františka