Videoposelství papeže Františka Bartoloměji I.

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Videa a podcasty
Datum publikace11. 2. 2022, 9.48

Přání zdraví, vnitřního klidu, duchovní radosti a smyslu pro humor adresuje papež František ve videoposelství konstantinopolskému ekumenickému patriarchovi Bartoloměji I. a nazývá ho "přítelem a bratrem". Při této příležitosti si připomíná 30. výročí svého zvolení, což je událost, kterou "oslaví mnoho lidí," říká papež, "kteří budou chtít poděkovat Pánu za jeho život a službu.

Je pro mě obzvlášť potěšující, že třicáté výročí zvolení mého přítele a bratra Bartoloměje patriarchou starobylého a slavného konstantinopolského stolce slaví tolik lidí, kteří chtějí Pánu poděkovat za jeho život a službu.

Dobré osobní porozumění mezi námi se zrodilo hned v den inaugurace mé služby, kdy mě poctil svou přítomností v Římě, a pak dozrálo v bratrské přátelství při mnoha setkáních, která jsme v průběhu let absolvovali nejen zde v Římě, ale také v Konstantinopoli, Jeruzalémě, Assisi, Káhiře, na Lesbu a v Bari.

S patriarchou Bartolomějem nás spojuje sdílené vědomí společné pastorační odpovědnosti za naléhavé výzvy, kterým dnes čelí celá lidská rodina. Jsem ekumenickému patriarchovi hluboce vděčný za jeho závazek chránit stvoření a za jeho úvahy na toto téma, z nichž jsem se mnoho naučil a stále se učím. S vypuknutím pandemie a šířením jejích dramatických zdravotních, sociálních a ekonomických důsledků nabylo jeho svědectví a učení o nutném duchovním obrácení lidstva na aktuálnosti.

Jeho Svatost Bartoloměj navíc neustále poukazuje na dialog v lásce a pravdě jako na jedinou možnou cestu ke smíření všech věřících v Krista a k obnovení jejich plného společenství. Určitě chceme po této cestě kráčet společně i nadále. Jsme společně přesvědčeni, že blízkost a solidarita mezi námi křesťany a mezi našimi církvemi je nezbytným příspěvkem k všeobecnému bratrství a sociálnímu přátelství, které lidstvo tak naléhavě potřebuje.

S těmito pocity bych chtěl patriarchovi Bartolomějovi vyjádřit svá nejvroucnější přání k jeho výročí a poprosit Boha, aby mu daroval zdraví, vnitřní pokoj a duchovní radost a - dovolím si říci - smysl pro humor: ještě více!

Vaše Svatosti, milovaný bratře v Kristu, χρόνια πολλά!  Ad multos annos!

Přeložil Petr Vacík

Papež František Ekumenismus

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein