Papež otevřel Svatou bránu, začíná Celestýnské jubileum

Autor: Tiziana Campisi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 8. 2022, 16.37

V Aquile začala slavnost tzv. Celestýnského odpuštění. Papež František je prvním pontifikem, který předsedal obřadu v bazilice Santa Maria di Collemaggio, kterým tato slavnost odpuštění začala.

Byl to zvuk polnic oznamující začátek Celestinského jubilea. Emoce věřících a poutníků shromážděných kolem baziliky Collemaggio jsou hmatatelné, po šedivém ránu si sem i slunce udělalo cestu. Jsou mezi nimi i vězni z abruzzských věznic. I oni se mohou nechat obejmout Božím odpuštěním. František, první papež, který otevřel tuto Svatou bránu, je oděn do své sutany, třikrát udeřil olivovou holí, kterou mu předal primátor Aquily, do dveří starobylé brány, a věřícím se tak otevřela brána milosrdenství. Na trávníku u Collemaggia se tísní sedm tisíc lidí. Odpustky, které Celestýn V. poprvé udělil v roce 1294 těm, kteří se zkroušeným srdcem přicházejí mezi nešporami 28. srpna a nešporami následujícího dne, jsou opět obnoveny.

Papežova modlitba za obnovu církve

Úvodní obřad 728. celestýnské pouti začal litaniemi ke svatým, které doprovázel průvod s papežem, a arcibiskupem Aquily, kardinálem Giuseppem Petrocchim, koncelebranty a starostou města Pierluigim Biondim. Poté kardinál Petrocchi pronesl monituru a začal kající obřad. Následovala papežova slavnostní modlitba k "Bohu Abrahama, Izákoa a Jákoba, bohatému v milosrdenství a velkému v lásce", aby církev "měla radost z vnitřní obnovy působením Ducha Svatého a aby (...) zůstala uprostřed světa znamením spásy a vykoupení.Všemohoucího vzýváme, aby nám zcela otevřel dveře svého milosrdenství, aby nám jednoho dne otevřel dveře svého příbytku v nebi, kam nás Ježíš předešel...Dej všem, kdo s obnoveným nasazením a pevnou vírou překročí tento práh, aby dosáhli spásy, která vychází od tebe a vede k tobě," uzavřel papež.

Dveře Svatých dveří se otevřely dokořán,  papež  František stojí sám nenápadně v bočním vchodu baziliky Collemaggio. Mezi lidmi propuká jásot, zpívá se píseň "Tollite portas". Plnomocné odpustky nyní může získat každý, kdo se pomodlí Vyznání víry, Otče náš, modlitbu na úmysl papeže a přistoupí ke zpovědi a svatému přijímání.

Pocta Celestýnovi V.

Papež pak jeden na vozíku  k ostatkům Celestýna V., poustevníka, který se stal papežem,. V kapli mauzolea je pro tuto příležitost vystavena bula odpuštění, uložená v relikviáři. A zde se František zastaví ke krátké modlitbě, usebrán v tichu.

Rozloučení s městem Aquila

Před odchodem z baziliky Collemaggio František hovořil s kardinálem Petrocchim, který mu vysvětlil některé detaily mauzolea Celestýna V., a s dalšími celebranty. Poté pozdravil představitele, kteří se zúčastnili mše svaté a úvodního obřadu odpuštění. Nakonec odjel na atletické hřiště v hlavním městě Abruzza, odkud se ve 12.23 hodin vrtulníkem vrátil do Vatikánu.

Papež František Papežské cesty

image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein