Papež: Otevřete svá srdce Boží lásce, prokazujme všem laskavost

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 12. 2023, 18.00

O čtvrté neděli adventní papež František při modlitbě Anděl Páně povzbudil věřící, aby otevřeli svá srdce Boží laskavosti a odpověděli na jeho výzvu vlídností, úctou a péčí o druhé.

image:Image 48/source/orig/47940_cq5dam-web-800-800-218.jpeg
Vatican Media

Při vítání poutníků a návštěvníků Svatopetrského náměstí při polední modlitbě Anděl Páně na Štědrý den se papež František zamýšlel nad evageliem dnešní čtvrté adventní neděle, které popisuje scénu Zvěstování, kdy anděl říká Marii, že počne Ježíše a moc Nejvyššího ji zastíní.

Papež se zaměřil na význam slova "stín" a vysvětlil, že ve Svaté zemi je v roce tolik slunečných dní s intenzivním letním horkem, a že stín může poskytnout úlevu a ochranu, ať už ho poskytuje procházející mrak, strom nebo stan. "Vytvořený stín je darem, který osvěžuje,"  poznamenal papež a je podle něj často zmiňován v Bibli. "Bůh vždy působí jako něžná láska, která objímá, která plodí, která chrání, aniž by činila násilí, aniž by zraňovala svobodu. Takový je Boží způsob jednání."

Papež dodal, že v těchto dnech musíme pamatovat na všechny, zejména na ty, kteří jsou na okraji společnosti, a na ty, kteří mají k prožívání vánoční radosti daleko. Vyjádřil naději, že si všichni můžeme připomínat a odrážet v sobě  Boží laskavost. "A ptejme se tedy na Štědrý den sami sebe: nechám se zahalit stínem Ducha Svatého, Boží mírností a tichostí, Boží laskavostí, udělám ve svém srdci místo pro něj, přistoupím k jeho odpuštění, k eucharistii? A pak: pro které osamělé a potřebné lidi bych mohl být stínem, který obnovuje, přátelstvím, které utěšuje?"

Na závěr své katecheze papež František vyjádřil svou blízkost obětem války a vyzval věřící, aby se o Vánocích vyhýbali konzumu a slavili Ježíšovo narození bez plýtvání, aby se o to, co mají, podělili s potřebnými.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Advent a Vánoce