Papež personálu dětské nemocnice Bambino Gesù: Vaše práce je posláním

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 3. 2024, 17.36

Skoro tři tisíce lidí se v sobotu 16. března setkalo na audienci s papežem Františkem u příležitosti stého výročí od darování této mezinárodně uznávané pediatrické instituce Svatému stolci rodinou Salviati. Bylo mezi nimi dvě stě malých pacientů a jejich rodičů, včetně dětí ze zemí postižených válkou, jako je Ukrajina a Gaza.

image:Image 54/source/orig/53161_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg
Vatican Media

V Aule Pavla VI. byli přítomni také lékaři, sestry i výzkumní a administrativní pracovníci nemocnice Bambino Gesù. Svatý otec vyjádřil vděčnost všem zaměstnancům a podporovatelům a pozastavil se nad bohatstvím této instituce, přičemž zdůraznil tři její charakteristiky: dar, péči a společenství.

Ve své promluvě, kterou přečetl Mons. Filippo Ciampanelli, připomněl, že dar je základem poslání po celou dobu existence tohoto pediatrického zařízení. Podle jedné historky, děti vévodkyně Arabelly Salviatiové, která nemocnici v roce 1869 založila, darovaly na její stavbu vlastní kasičku s úsporami.

“Tento příběh nám připomíná, že provoz dětské kliniky je založen na darech. I dnes tato velkorysost pokračuje díky mnoha dárcům, kteří sponzorují nemocnici, jež přijímá děti z celého světa bez ohledu na jejich původ. Nedávno se také podařilo díky štědrosti podporovatelů otevřít nové centrum paliativní péče nedaleko Říma.“

Druhým rysem, který papež vyzdvihl, byla lékařská péče, která se díky výzkumu neustále zlepšuje. Povzbudil vědecké týmy nemocnice Bambino Gesù, aby svou práci prováděly se zvláštní pozorností vůči těm nejkřehčím, jako jsou pacienti trpící vážnými nebo vzácnými chorobami, ale také aby se o své odborné znalosti a vědomosti dělily se všemi, zejména tam, kde je to nejvíce potřeba, například v Africe Asii a na Blízkém východě. Ocenil také velkorysou podporu, kterou nemocnice poskytuje rodinám malých pacientů.

Třetím aspektem, který papež zdůraznil, bylo společenství. Poznamenal, že na plnění poslání nemocnice se podílí řada lidí různým způsobem: u některých jde o celoživotní angažovanost, jiní nabízejí svůj čas jako dobrovolníci, další darují krev nebo mléko pro novorozence, a někteří dokonce i orgány zemřelých. Jedná se tedy o společné konání, kdy různé dary přispívají k dobru malých pacientů.

Svatý otec již několikrát navštívil nemocnici Bambin Gesù a její pobočky. V závěru své promluvy přiznal, že během těchto chvil měl smíšené pocity bolesti nad utrpením nemocných dětí a jejich rodičů; ale zároveň cítil velkou naději, když viděl, co všechno se  pro jejich léčbu dělá. Na konec proto poděkoval personálu největší dětské nemocnice v Evropě a povzbudil jej, aby pokračoval ve své obětavé práci.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Zdravotnictví

image:Image Kralický Nový zákon z roku 1601
Kralický Nový zákon z roku 1601 Robert Dittmenn