Papež poděkoval prefektovi Dikasteria pro nauku víry a jmenoval jeho nástupce

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 7. 2023, 14.35

Papež František poděkoval kard. Luisi Franciscu Ladarii Ferrerovi SJ při ukončení jeho mandátu prefekta Dikasteria pro nauku víry, předsedy Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise. Za jeho nástupce v těchto funkcích jmenoval arcibiskupa Víctora Manuela Fernándeze, dosavadního arcibiskupa argentinské La Plata. Svých povinností se ujme v polovině září 2023.

image:Image 37/source/orig/36037_25083_0_844.jpeg

Mons. Víctor Manuel Fernández se narodil 18. července 1962 v Alcira Gigena v argentinské provincii Córdoba. Na kněze byl vysvěcen 15. srpna 1986 pro diecézi Villa de la Concepción del Río Cuarto. Získal licenciát z teologie s biblickou specializací na Gregoriánské univerzitě v Římě a později doktorát z teologie na teologické fakultě v Buenos Aires.

V letech 1993-2000 byl farářem ve farnosti Santa Teresita v Río Cuarto (provincie Córdoba). Ve stejném městě byl zakladatelem a ředitelem Institutu laické formace Jesús Buen Pastor a Centra pro přípravu učitelů. Ve své diecézi působil také jako formátor tamního semináře, zodpovídal za ekumenismus a katechezi.

V roce 2007 se zúčastnil Páté konference latinskoamerických biskupů v Aparecidě jako kněz zastupující Argentinu a později jako člen skupiny připravující závěrečný dokument. V letech 2008-2009 byl děkanem Teologické fakulty Papežské katolické univerzity v Argentině a předsedou Argentinské teologické společnosti.

V letech 2009-2018 byl rektorem Papežské katolické univerzity v Argentině. Dne 13. května 2013 byl papežem Františkem jmenován arcibiskupem. Jako člen se účastnil biskupských synod o rodině v letech 2014 a 2015, na nichž byl rovněž členem redakčních skupin.

Na shromáždění Argentinské biskupské konference v roce 2017 byl zvolen předsedou biskupské komise pro víru a kulturu. V červnu 2018 se ujal funkce arcibiskupa La Platy. Byl členem Papežské rady pro kulturu a poradcem Kongregace pro katolickou výchovu. V současné době je členem Dikasteria pro kulturu a vzdělávání.

Je autorem více než tří set publikací (knih a vědeckých článků), z nichž mnohé byly přeloženy do různých jazyků. Tyto spisy se opírají o pevný biblický základ a projevují neustálou snahu o dialog teologie s kulturou, evangelizačním posláním, spiritualitou a sociálními otázkami.

Redakčně upraveno

Papež František Biskupové