Papež: Pokorným pohledem na člověka bojovat proti válečným spekulacím

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 10. 2022, 14.31

Papež František dnes dopoledne přijal účastníky konference, uspořádané nadací Centesimus annus na téma „Inkluzivní růst pro odstranění chudoby a podporu udržitelného rozvoje pro mír“.

image:Image 18/source/orig/17476_14911_0_844.jpeg
Papežská audience pro účastníky konference, již zorganizovala nadace Centesimus Annus Pro Pontefice (Vatican Media)

Jak papež poznamenal v úvodu promluvy, považuje za klíčový „růst podporující začlenění“, o němž vypovídá encyklika Populorum progressio sv. Pavla VI., který říká: „Rozvoj, o kterém mluvíme, se neomezuje na pouhý hospodářský růst. Aby byl opravdový, musí být všestranný, to jest musí vést k rozvoji celého člověka a celého lidstva.“(č. 14)

„Rozvoj je tedy buď inkluzivní, nebo není. Naším úkolem, zejména vás jako laických věřících je »prokvasit« ekonomickou realitu v etickém smyslu (…) a vycházet přitom z vize evangelia.“

František poté citoval z jednoho románu současného amerického spisovatele Paula Austera, který popisuje úzkost před burzovním krachem. Jedna z postav románu Mr. Vertigo vybízí k takovému pohledu na člověka, který nikomu neodpírá důstojnost a v němž se nezrcadlí pohrdání.

„Dnes se vše odvíjí od toho, jak člověk vypadá. Ježíšův pohled dokázal v chudých lidech, kteří v chrámu vhodili do obětní schránky dva haléře, spatřit gesto naprostého daru (srov. Mk 12,41-44). Vycházel totiž z milosrdenství a soucitu s chudými a vyřazovanými. Východiskem inkluzivního růstu je pohled, který se neobrací sám k sobě a nesnaží se o maximalizaci zisku. Proti chudobě se nebojuje pouhým sociálním zajištěním. Jak jsem již řekl v Laudato si', peněžitá pomoc chudým musí být vždy jen dočasným prostředkem na zvládnutí nouzových situací. Skutečným cílem by mělo být umožnit jim žít důstojný život prostřednictvím práce.“ (srov. č. 128)

Proto si budoucnost žádá nový pohled a každý člověk je povolán, aby šířil tento jiný pohled na svět, počínaje lidmi a situacemi, které v každodenním životě prožívá. Mistr v citovaném románu učí svého žáka, aby se „nikdy na nikoho nedíval svrchu“, což, jak papež podotkl, může být dobré vodítko pro každého.

„Pokorný pohled člověka, který v každém muži a ženě, s nimiž se setká, vidí bratra a sestru, jejichž důstojnost je třeba respektovat, a teprve pak je možné s nimi obchodovat. Jen s tímto pohledem můžeme bojovat proti zlu současných spekulací, kterými se sytí válečné vanutí. Nikdy se na nikoho nedívejte svrchu – takový styl přísluší každému tvůrci pokoje.“

Papež František

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Nebojme se snít