Papež popřál všem otcům k jejich svátku a svěřil je pod ochranu svatého Josefa

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 3. 2023, 14.05

Na závěr modlitby Anděl Páně papež František poblahopřál všem otcům k dnešnímu svátku svatého Josefa a pozdravil účastníky Římského maratonu, kteří proběhli rovněž ulicemi přiléhajícími k Vatikánu.

image:Image 26/source/orig/25402_22200_0_844.jpeg

V Itálii a jiných katolických zemích připadá Den otců na 19. března, protože podle tradice v tento den zemřel svatý Josef, Ježíšův pěstoun. Úcta ke svatému Josefu existovala již v raném středověku, ale ve 14. století se jeho svátek začal slavit 19. března také na Západě. Papež Sixtus IV. v roce 1479 zařadil tento svátek do římského kalendáře, od roku 1621 byl zaveden v celé církvi. Jelikož církev vždy považovala svatého Josefa za kladnou otcovskou postavu, vzor bdělosti a prozřetelnosti, roku 1871 jej prohlásila za ochránce otců, rodin a patrona univerzální církve.

„A dnes blahopřejeme všem otcům! Kéž ve svatém Josefovi najdou vzor, oporu a útěchu, aby mohli dobře prožívat své otcovství. A všichni společně se za tatínky pomodleme k Otci... [ Otče náš...]“, vyzval Svatý otec. Poté ocenil charitativní ráz dnešního maratonu, který proběhl římskými ulicemi: „S potěšením zdravím účastníky Římského maratonu! Blahopřeji vám, protože z podnětu vatikánského sportovního sdružení Athletica Vaticana děláte z této významné sportovní události příležitost k solidaritě ve prospěch nejchudších“.

Osmadvacátý ročník Římského maratonu odstartoval dnes ráno v 8 hodin z Via dei Fori Imperiali. Zúčastnilo se ho 30 000 běžců včetně více než 14 000 maratonců, z nichž více než polovina byli cizinci ze 118 zemí. První místo obsadil Maročan Taoufik Allam, který dokončil Římský maraton za dvě hodiny, sedm minut a 43 sekund, před Keňany Wilfredem Kigenem a Rogersem Kerorem. Nejlepším Italem byl Neka Crippa, který doběhl šestý. Mezi ženami triumfovala Keňanka Betty Chepkwonyová za dvě hodiny, 23 minut a jednu sekundu.

Při středeční generální audienci papež František požehnal Pohár posledního běžce, který byl dnes ráno u příležitosti Římského maratonu předán poslednímu běžci, který proběhl Svatopetrským náměstím na 16. kilometru závodu, kdy jich do cíle zbývalo asi 26. Iniciativu podpořilo sdružení Athletica Vaticana a vatikánský deník "L'Osservatore di strada". Pohár z recyklovaného materiálu vyrobil Erwin Alfredo Bendfeldt Rosada, původem z Guatemaly, který žije v jednom římském charitním domově.

Papež František

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros