Papež potvrdil „Vos estis lux mundi“ jako platný postup proti zneužívání v církvi

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 3. 2023, 14.07

Po téměř čtyřletém zkušebním období byla dnes zveřejněna aktualizovaná verze norem pro prevenci a boj proti sexuálnímu zneužívání nezletilých a zranitelných dospělých. Nejvýznamnější novinkou je rozšíření norem týkajících se odpovědnosti biskupů a řeholních představených také na laické moderátory mezinárodních sdružení věřících uznaných Svatým stolcem. Nový text byl sladěn s dalšími normativními reformami zavedenými od roku 2019 do současnosti.

image:Image 26/source/orig/25818_22342_0_844.jpeg
Vatican News

Po téměř čtyřech letech experimentování, konzultací s episkopáty a dikasterii římské kurie papež František definitivně promulgoval postupy pro prevenci a potírání fenoménu sexuálního zneužívání v katolické církvi. Dnes bylo zveřejněno nové znění apoštolského listu daného formou motu proprioVos estis lux mundi“, které vstupuje v platnost 30. dubna a ruší předchozí stejnojmenný dokument z května 2019. Stejně jako původní dokument i nadále potvrzuje vůli pokračovat v boji proti těmto zločinům.

Nejvýznamnější novinka zavedená v nové verzi legislativy se týká Hlavy II s ustanoveními o odpovědnosti biskupů, řeholních představených a duchovních pověřených vedením konkrétní místní církve nebo prelatury. V tomto výčtu byli doplněni také „laičtí věřící, kteří jsou nebo byli moderátory mezinárodních sdružení věřících uznaných nebo ustavených Apoštolským stolcem, a to za činy spáchané v době, kdy vykonávali svou funkci“.

Mnoho dalších změn bylo provedeno s cílem sladit text postupů proti zneužívání s dalšími normativními reformami zavedenými od roku 2019 do současnosti, zejména s revizí motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela (normy novelizované v roce 2021); se změnami VI. knihy Kodexu kanonického práva (reforma z roku 2021) a s novou konstitucí o římské kurii Praedicate Evangelium (zveřejněnou v loňském roce).

Mezi ně patří například úprava, která se týká „zranitelných“ dospělých. Zatímco dříve se hovořilo o „vykonání sexuálních aktů s osobou nezletilou nebo zranitelnou“, v nové verzi se píše o „deliktu proti šestému přikázání Desatera spáchaném s nezletilou osobou nebo s osobou trvale postrádající užívání rozumu, nebo se zranitelnou dospělou osobou“. Další změna se týká ochrany osob, které oznámí údajné zneužití: zatímco dříve se uvádělo, že oznamovateli nesmí být uloženo žádné omezení mlčenlivosti, nyní se dodává, že tato ochrana se má vztahovat nejen na oznamovatele, ale také na „osobu, která tvrdí, že byla poškozena, a na svědky“. Posílena je také část dokumentu, která požaduje „legitimní ochranu dobrého jména a soukromí všech zúčastněných osob“, jakož i presumpci neviny pro osoby, které jsou vyšetřovány, zatímco čekají na prověření své odpovědnosti.

Nová verze „Vos estis lux mundi“ také upřesňuje, že diecéze a eparchie mají zřídit „orgány a úřady“ (starý text hovořil obecněji o „stabilních systémech“), snadno dostupné veřejnosti pro podávání oznámení. A také se upřesňuje, že biskup místa, kde k nahlášeným skutečnostem údajně došlo, je pověřen pokračováním vyšetřování.

Dodejme, že postupy zavedené v roce 2019 přesně stanovují, jak postupovat v případě oznámení o zneužívání, a zajišťují, aby biskupové a řeholní představení – a nyní nově také laici v čele mezinárodních sdružení – byli odpovědní a povinni na základě všeobecně zavedeného právního předpisu oznámit zneužívání, o kterém se dozvěděli.

Dokument zahrnoval a nadále zahrnuje nejen obtěžování a násilí na nezletilých a zranitelných dospělých, ale také sexuální násilí a obtěžování vyplývající ze zneužití autority. Tato povinnost tedy zahrnuje i všechny případy násilí na řeholnicích ze strany duchovních, jakož i případy obtěžování plnoletých seminaristů nebo noviců.

Ochrana nezletilých v církvi Papež František

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton