Papež pověřil kardinála Zuppiho mírovou misí na Ukrajině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 5. 2023, 11.52

Vatikánský tiskový úřad potvrdil, že papež František pověřil předsedu Italské biskupské konference, kardinála Mattea Zuppiho, aby se ujal mírové mise na Ukrajině.

image:Image 31/source/orig/30390_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-58.jpeg
Vatican Media

František svůj záměr vyslat na Ukrajinu mírovou misi naznačil minulý měsíc při návratu z Maďarska, avšak nesdělil podrobnosti. Podle diplomatického zdroje Reuters by se Zuppi měl pokusil setkat zvlášť s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Sedmašedesátiletý předseda italské biskupské konference Zuppi, který je zároveň arcibiskupem boloňským, povede "misi, jež má pomoci zmírnit konflikt na Ukrajině" v naději, že by to mohlo vést "k zahájení mírových procesů," uvedl Vatikán ve svém prohlášení. Dokument zároveň uvádí, že se papež František nikdy nevzdal myšlenky, že by mírová mise Vatikánu mohla nastolit cestu k míru.

Hlava katolické církve k mírovému řešení války na Ukrajině, která trvá již 15 měsíců, vyzývala opakovaně. Při návratu z Maďarska na konci dubna se František neurčitě zmínil o mírové misi Vatikánu. "Nyní probíhá mise, ale zatím není veřejná. Až bude veřejná, prozradím ji," řekl novinářům.

V prohlášení se uvádí, že se konkrétní termíny a a další specifika mise ještě upřesňují.

Zdroj: ČTK, Vatican News

Papež František Válka na Ukrajině Církev a společnost