Papež při audienci: Vyhoření lze překonat vytrvalou vírou

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 2. 2024, 12.41

Při pravidelné středeční generální audienci pokračoval papež František v cyklu katechezí o neřestech a ctnostech a zaměřil se na akédii, neboli vyhoření, kterému lze podle něj čelit vytrvalou vírou.

image:Image 52/source/orig/51264_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-10.jpeg
Vatican Media

Svatý otec na úvod poznamenal, že termín akédie je často mylně nahrazován jiným, mnohem častěji používaným slovem lenost. Tento hřích je často přehlížen a ve skutečnosti je spíše důsledkem než příčinou. "Když je člověk nečinný, nebo apatický, říkáme, že je lenivý. Jak ale učí moudrost starých pouštních otců, příčinou tohoto stavu je často akédia, což doslova z řečtiny znamená nedostatek zájmu. Je to velmi nebezpečné pokušení, se kterým není radno si zahrávat. Člověk, který se stane jeho obětí, jako by byl zachvácen touhou po smrti: cítí ke všemu odpor, jeho vztah k Bohu se stává nudným a i ty nejsvětější skutky, které kdysi hřály jeho srdce, mu nyní připadají naprosto zbytečné. Člověk začne litovat plynutí času a mládí, které je nenávratně za ním."

Připomněl mnicha Evagria, který tento pocit popsal a nazval ho “poledním ďáblem“ kdy únava vrcholí a hodiny, které nás čekají, se zdají monotónní a nedají se vydržet. Dále uvedl, že v současnosti je vyhoření vnímáno jako něco, co z psychologického i filozofického hlediska velmi připomíná zlo deprese a lidé zachvácení touto neřestí skutečně cítí, že jejich život ztrácí význam.

Svatý otec zdůraznil nebezpečí tohoto pokušení a podotkl, že prostředkem, kterým mu můžeme čelit, je vytrvalá víra. "Navzdory naší touze být jinde, je třeba mít odvahu zůstat a přijmout Boží přítomnost tady a teď," řekl papež a připomněl, že mniši tvrdí, že cela je pro ně nejlepší učitelkou života, protože je místem, které k nim konkrétně a denně promlouvá v jejich příběhu lásky s Bohem.

Na závěr své katecheze papež František uvedl, že boj s touto neřestí je těžký, ale musí být vyhrán za každou cenu, protože víra, i když je sužována zkouškou vyhoření, neztrácí svou hodnotu. "Naopak, je to pravá lidská víra, která navzdory všemu, navzdory temnotě, která ji zaslepuje, stále pokorně věří."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Ať se ti život povede!
Ať se ti život povede! Guy Gilbert
image:Image Žijte nejen o víkendu
Žijte nejen o víkendu Anselm Grün
image:Image Láskou za lásku