Papež při modlitbě Anděl Páně: Budujme v postní cestě vztah s Bohem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 3. 2024, 13.59

Papež František po modlitbě Anděl Páně v neděli 3. března hovořil o postní době jako o příležitosti zaměřit se na Boží chrám jako na domov. Můžeme jej budovat skrze modlitbu, důvěru a blízkost Bohu, a zároveň skrze společenství a jednotu s našimi bratry a sestrami.

Svatý otec navázal na evangelium 3. neděle postní o obchodnících, kteří z jeruzalémského chrámu udělali tržiště. Rozlišoval odlišné postoje k Božímu domu, zda do něj chodíme jako obchodníci na tržiště nebo jako domů.

Postoj obchodníka připomíná dobu, kdy stačilo koupit beránka a obětovat ho, aby byl člověk usmířen s Bohem. Až nápadně to připomíná model koupě - platba - konzumace.

Postoj, kdy je chrám vnímaný jako domov, je diametrálně odlišný. Člověk se chodí setkat s Bohem, přiblížit se Jemu i svým bratřím a sestrám ve společenství, které sdílí radosti i bolesti. Zatímco tento přístup je o vzájemném a svobodném dávání v lásce a bratrství, aniž by se cokoliv počítalo, postoj obchodníka na tržišti je o kalkulacích, vyjednávání o ceně a o hledání vlastních zájmů.

Ježíš se stejnou horlivostí, s jakou vyhazuje obchodníky z chrámu, každého zve, aby chrám byl opravdovým domovem. Podobně jako v milující rodině zde může zažívat důvěrný vztah s Pánem.

Papež nás vyzývá, abychom zvláště v postní době budovali v sobě i ve svém okolí větší pocit domova. Nejprve k Bohu skrze modlitbu, "jako děti, které s důvěrou klepou na Otcovy dveře, aniž by se unavily," dále skrze vztahy s bratry a sestry. Papež zvláště zdůraznil, že bratrství a jednota jsou velmi potřebné.

Svatý otec mluvil o tom, jak často se v každodenním životě setkáváme s uzavřeností nebo s nevlídnou atmosférou a povzbudil nás, abychom prozkoumali povahu svých vztahů s druhými. Zda uděláme první krok k tomu, abychom zbořili zeď mlčení a nebo překlenuli prázdnotu, která mezi námi stojí. Vybídl také, abychom se zaměřili na modlitbu a její místo v našich životech, zda ji bereme jen jako určitou povinnost, kterou musíme "zaplatit", zatímco se díváme na hodiny, nebo jako čas důvěrného odevzdání se Pánu.

Na závěr také apeloval na odzbrojování. V době, kdy zbrojení a četné konflikty sužují svět, papež vyzval všechny členy "velké rodiny národů" k odvaze a úsilí o odzbrojení. Připomněl, že 5. března se podruhé připomíná Mezinárodní den odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz